Pėsčiųjų takai

Unikalus gamtinis ir meninis Akmenų rūžos pažintinis takas

happy juice

Akmens rieduliai, menininkų kurtos akmens skulptūros bei daugybė įdomios informacijos apie akmenį pasitiko mus Akmens rūžos pažintiniame pėsčiųjų take. Tytuvėnų regioniniame parke, Užpelkių botaniniame zoologijos draustinyje šis unikalus takas buvo atidarytas tik praėjusiais metais.

Akmens ruzos pazintinis takas

Pagrindinė informacija apie taką:

  • Kaip rasti taką: Šis takas yra šalia Kelmės rajone esančio Kiaunorių miestelio, 11 kilometrų nutolusio nuo Tytuvėnų. Važiuojant nuo Tytuvėnų pusės, aiški nuoroda „Pažintinis takas“ pasitinka prie pat įvažiavimo į Kiaunorių miestelį. Posūkis dešinėn ir po dviejų kilometrų bekele atsidursite Akmens rūžos pažintinio tako pradžioje.
  • Tako ilgis: apie 1,3 km
  • Sudėtingumas: nesudėtingas, einantis ratu. Nėra jokių įkalnių, nuokalnių ar laiptų.
  • Tako pradžioje yra erdvi aikštelė automobiliams, pavėsinė su suolais bei stalais. Tako vidutyje įrengtas suoliukas pailsusiems keliautojams.

Akmens ruzos pazintinis takas

Kuo gi unikalus Akmens rūžos pažintinis pėsčiųjų takas? Visų pirma išskirtinis jis yra tuo, kad driekiasi unikalioje gamtinėje vietovėje – ledynmečiui traukiantis suformuotame akmenų ir molio pylime. Dėl to šiame take pilna savo keteras į paviršių iškėlusių riedulių. Apylinkių gyventojai jau seniai žinojo, kad vietos miškuose yra akmenų sankaupos, kurias nuo seno „rūžomis“ vadino. Lietuvoje tokių akmenų ruožų yra nedaug, nemažai natūralių riedulynų buvo sunaikinta, akmenys panaudoti statyboje, skaldos gamybai.

Akmens ruzos pazintinis takas

Internete paskaitę sužinojome, kad akmenų rūžų atsiradimą mokslininkai aiškina, kaip besitraukiančių ledynų pėdsakus. Ledynai kartu su savimi atnešė daug akmenų, žvirgždo ir smėlio (tai vadinama morena). Tirpstant ledynams atsirado plyšiai, į kuriuos sukritusi morena buvo veikiama galingų vandens srautų. Šie srautai išplovė ir nusodino žemyn smulkmę, viršuje palikdami tik stambesnius riedulius.

Akmens ruzos pazintinis takas

Pirmoje tako dalyje apžiūrėjome daugybę akmenų, apsamanojusių ir ne, didesnių ir mažesnių. Smagu ir įdomu buvo tai, jog visame take yra išdėstyti informaciniai stendai pasakojantys apie akmenis, jų istoriją, su jais susijusius mitologinius dalykus, akmenų panaudojimą mene, architektūroje, kelių statyboje ir pan. Ši informacija keliavimą taku labai paįvairino.

Akmens ruzos pazintinis pesciuju takas

Antroji pažintinio tako dalis pradžiugino akmens skulptūromis ir instaliacijomis, kurias kūrė garsūs Lietuvos skulptoriai – čia matėme Kęstučio Musteikio akmenis su ženklais, Kazio Venclovo skulptūrą „Svarelis“, Jono Gencevičiaus kompoziciją „Žemės daiktai”, Gintaro Mikolaičio „Mechanizmus“ ir kitus kūrinius.

Akmens ruzos pazintinis takas

Vos 1,3 km besitęsiantį Akmenų rūžos pažintinį pėsčiųjų taką įveikėme lengvai ir greitai. Jei būsite Žemaitijoje, būtinai jį aplankykite. Kaip ir visai netoli, Tytuvėnuose, esantį aplink ežerą nusidriekusį Giliaus ežero pažintinį pėsčiųjų taką. Jį patyrinėti mes iš karto ir nuskubėjome, nes po trumposios Akmens rūžos, mūsų kojos dar nebuvo pavargusios ir norėjo pėsčiomis įveikti daugiau kilometrų. 🙂

Akmens ruzos pazintinis takas

Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading