Asvejos regioniniame parke įkurtas Jurkiškio upelio pažintinis takas mano akiratyje atsirado dėliojantis kelionės maršrutą po Dubingių miestelio apylinkes. Patraukęs dėmesį savo naujumu ir kitoniškumu, jis gan greitai atsidūrė mūsų dienos išvykos tikslų sąraše.
Pagrindinė informacija apie taką:
- Kaip rasti taką: Takas įkurtas miškingame slėnyje Dubingių miestelio pašonėje. Įvažiavus į Dubingius keliu Nr. 2809 ir pasiekus miestelio centrą, ties senuoju karčiamos pastatu reikia sukti į kairę į kelią Nr. 2808. Pasibaigus Dubingių miesteliui iš karto dairykitės posūkio į kairę – rudas informacinis ženklas nurodys, kad iki pažintinio tako – 4 km. Ramiai važiuokite visą laiką tik tiesiai, kol privažiuosite tako pradžią. Tiesa, praktiškai visi šie 4 km driekiasi neasfaltuotu keliu. Tako vietos koordinatės 55.071259, 25.413139.
- Tako ilgis: apie 1,5 km. Taką įveikėme greičiau nei per valandą.
- Sudėtingumas: sudėtingas. Jurkiškio upelio slėnio skardžiai labai aukšti, takas vingiuoja aukštyn žemyn, tad teks daug kopti ir leistis aukštais stačiais laiptais. Gera mankšta apatinei kūno daliai garantuota.
- Tako pradžioje yra nedidukė automobilių stovėjimo aikštelė, įrengti stalai su suoliukais poilsiui.
- Keliautojams įrengti informaciniai stendai, take yra tikrai daug suoliukų, tad pavargus nuo kopinėjimo laiptais galima kultūringai prisėdus pailsėti.
Jurkiškio upelis, dar vadinamas Melnyčėlės vardu – vienas įdomiausių ir įspūdingiausių Asvejos regioninio parko gamtos objektų, pasigrožėjimui juo pažintinis takas ir buvo įkurtas. Eidami taku radome ne vieną apžvalgos aikštelę iš kurių galima pasigrožėti upelio slėniu bei pačiu upeliu, kuris, pasirodo, yra vos 1,2 km ilgio. Vingiuojantis slėnio dugnu, pilnas riedulių ir išvirtusių medžių.
Tačiau pats gražiausias vaizdas keliautojams atsiveria įveikus šiek tiek daugiau nei pusę kelio, statiems laiptams nuvedus į patį slėnio dugną. Čia sudaryta galimybė prieiti prie pat upelio. Per upelį nutiestas medinis tiltelis, tačiau vasarą smagu per jį tiesiog perbristi.
Švarus šaltas vanduo su tuntu jame žaidžiančių sidabrinių žuvyčių. Nusileidę į slėnį radome ir valstybės saugomą gamtos paveldo objektą – Jurkiškio akmenį, vietos žmonių vadinamą „Puntuko vaiku“. Taiklus pavadinimas, nes lyginant su Puntuku šis yra tik mažas akmenėlis.
Keliaudama taku ir tarp medžių bandydama įžiūrėti slėnio apačioje esantį upelį padariau išvadą, kad idealiausias laikas šio tako lankymui visgi yra ne pavasario pabaiga ar vasara, o pavasario pradžia, kai medžiai dar be lapų. Tik tada įmanoma pamatyti lapų neslepiamą slėnį ir upelį visame jų gražume.
Jei pakeliavus Jurkiškių upelio pažintiniu pėsčiųjų taku turėsite dar jėgų, rekomenduoju patyrinėti netoliese esantį Dubingių piliavietės pažintinį pėsčiųjų taką.