Kaskart, prasidėjus pavasariui, man sukyla noras pakeliauti po piliakalnius. Gal dėl to, jog šiuo metų laiku jie dar nebūna pasislėpę tankiose lapijose ir nuo savo viršūnių atveria daug tolimesnius bei plačiau nužvelgiamus vaizdus. Bandžiau suskaičiuoti, kiek piliakalnių Lietuvoje jau esame aplankę. Ne vieną dešimtį, tikrai. Įvarių jų turime savo krašte. Didesnių ir mažesnių. Po vieną stūksančių ir ištisais kompleksais besidriekiančių. Ant savo keterų vieni laikė pilis, kiti buvo prieglobsčiu žmonių gyvenvietėms. Vieni patiko labiau, kiti – mažiau, o šį kartą dalinuosi sąrašėliu aštuonių gražuolių piliakalnių, kuriuos labiausiai norėčiau šiais metais vėl aplankyti.
KAČĖNIŠKĖS PILIAKALNIS
Žodis „gražuolis” Kačėniškės piliakalniui yra tiesiog nepakankamas. Piliakalnis toks dailus, kad norėčiau parsigabenti jį arčiau Vilniaus ir dažniau prie jo leisti laiką. Šis nuostabus piliakalnis stūkso Švenčionių rajone, Sirvėtos regioniniame parke, nediduko Mergežerio ežero pakrantėje. Iki jo veda šviežiai įrengtas to paties pavadinimo pėsčiųjų takas. Vienoje pusėje jis atsirėmęs į ežerą, kitoje šlapiuoja nediduke pelke. Apie šį piliakalnį reikia ne kalbėti, o jį aplankyti.
Daugiau apie piliakalnį skaitykite GRAŽUOLIS KAČĖNIŠKĖS PILIAKALNIS.
PYPLIŲ PILIAKALNIS
Ne vienai akimirkai pakerintį vaizdą į dviejų upių santaką ir slėnį nuo savo viršūnės atveriantis Pyplių piliakalnis – gražiai sutvarkyta vieta, kurios trumpam baltai “užpavydėjom” Kauno gyventojams. Nepilnus 20 km nutolęs nuo Kauno, Kačerginės miestelio pašonėje, Nemuno kairiajame krante stūksantis piliakalnis savo papėdėje turi dar ir puikų dviratininkų bei pėsčiųjų taką. Yra padavimas, kad piliakalnį supylė kunigaikštis Pyplys, norėdamas pagerbti sūnų karžygį, kritusį nuo kryžiuočių.
Daugiau apie piliakalnį skaitykite PYPLIŲ PILIAKALNIS.
IMBARĖS PILIAKALNIS
Respublikinės reikšmės archeologijos paminklas, valstybės saugoma kultūros vertybė bei kultūros paminklas. Štai tiek stipriai tituluotas yra Imbarės piliakalnis, stūksantis Salantų regioniniame parke, netoli Salantų miestelio. Tai yra vienas didesnių šalies piliakalnių. Dideli piliakalniai – tokie, į kurių viršų užlipus supranti, kad kažkada čia tikrai galėjo stovėti rimto dydžio pilis – man labai patinka. Archeologiniai tyrimai liudija, kad Imbarės piliakalnio papėdėje prie Salanto žmonės gyveno jau vėlyvajame neolite.
Apie šį piliakalnį daugiau rasite čia DIDINGASIS IMBARĖS PILIAKALNIS.
PRELOMCIŠKĖS PILIAKALNIS
Jis rymo didžiulio vos akimis aprėpiamo Dusios ežero vandens skalaujamas iš vienos pusės, laukų gobiamas iš kitos pusės, sraunaus, kalno papėdėje garsiai čiurlenančio upeliuko apjuostas. Nuo piliakalnio viršūnės atsiveria nuostabus vaizdas į ežero platybes. Ir nors šis piliakalnis išskirtinės istorijos neturi, nei čia pilis kokia stovėjo, nei koks dvaras jame prasmego, verta jį aplankyti dėl vietos grožio.
Daugiau apie piliakalnį įraše: ANKSTYVO PAVASARIO PILIAKALNIŲ KAROLIAI.
SUDARGO PILIAKALNIAI
Tai piliakalnių kompleksas prilygstantis, o galbūt net ir lenkiantis esantį Kernavėje. Tai 5 stačiašlaičiai piliakalniai, išsidėstę palei upės tėkmę ir nuo savo viršūnių atveriantys pakerinčius vaizdus į Nemuno vandens platybes bei jo kito kranto tolius. Kompleksą rasite Sudargo, Grinaičių ir Burgaičių kaimuose, kurie Šakių rajono savivaldybės teritorijoje rymo vienas šalia kito. Patogus privažiavimas, yra kur palikti automobilį, didelė sutvarkyta komplekso teritorija.
Apie Sudargo piliakalnių kompleksą rašiau čia – SUDARGO PILIAKALNIŲ DIDYBĖ.
MOLAVĖNŲ PILIAKALNIAI
Molavėnų piliakalniai – vieta, kur, spėjama, galėjo stovėti legendiniai Pilėnai. Tai kunigaikščio Margirio pilis, kurios gynėjai prieš daug šimtų metų susidegino, nes nebepajėgė apsiginti ir nenorėjo patekti į kryžiuočių nelaisvę. Du piliakalniai stūkso gausia žaluma apaugusioje vietoje, esančioje Raseinių rajone, Pašešuvio valstybiniame kraštovaizdžio draustinyje. Augmenijoje paskendusi teritorija paperka galimybe tyloje ir ramybėje ten pasivaikščioti. Bent jau darbo dienomis.
Apie Molavėnų pilikalnius daugiau informacijos rasite įraše MOLAVĖNŲ PILIAKALNIAI.
MEDVĖGALIO PILIAKALNIS
Tiksliau – Medvėgalio archeologinis kompleksas, kurį sudaro Medvėgalio, Pilies, Piliorių, Alkos, Ąžuolų, Sumonų kalvos su kūlgrinda. Medvėgalis yra ne tik piliakalnio, tačiau ir greta esančios aukščiausios Žemaitijos kalvos – 234,6 metrų aukščio – pavadinimas. Taip pat Medvėgaliu buvo vadinama ir pagrindinė, žymiausia pilis-tvirtovė, kuri gynė Žemaitiją nuo kryžiuočių puolimų. Viso žinoma apie 20 Ordino žygių prieš Medvėgalį. Varnių regioniniame parke stūksantis kompleksas yra vienas populiariausių Lietuvoje, vasarą čia visada pilna lankytojų.
Apie Medvėgalio piliakalnį skaitykite MEDVĖGALIO PILIAKALNIS.
ALYTAUS PILIAKALNIS
Gražuolis Alytaus piliakalnis puikuojantis trimis savo kalnais – Vienuolyno, Švento Jono ir Joninių. Kalno rytinėje papėdėje buvo rastos senovinės gyvenvietės. Ant šio piliakalnio 14 amžiuje stovėjo medinė pilis, kurią, žinoma, nuolat puldavo kryžiuočiai. Nuo piliakalnio kalnų atsiveria vaizdas į ramiai per Alytų tekantį Nemuną, o pavasarį kalnų šlaitai lankytojus džiugina ryškiai mėlynuojančiu žibuoklių kilimu.
Apie Alytaus piliakalnį daugau čia PAVASARINIS ŽYGIS ALYTUJE.