Lankytini objektai

Vaitkuškio dvaro griuvėsiai

Vaitkuškio dvaras

Šiek tiek romantiška, šiek tiek paslaptinga, šiek tiek liūdna atmosfera sklando Vaitkuškio dvaro griuvėsiuose. Galbūt būtent tai traukia žmones čia užsukti ir apžiūrėti tai, kas liko iš didingų ir kažkada gyvybe alsavusių rūmų. Jei ne šalia griuvėsių pastatytas stendas su sena dvaro nuotrauka, iš jo likučių sunku būtų įsivaizduoti, kokio iš tiesų didelio ir gražaus pastato čia būta.

Ukmergės rajone esantis Vaitkuškio dvaras užmirštas buvo seniai. Po Antrojo pasaulinio karo jis dar stovėjo, tačiau dvarui nebuvo lemta sulaukti rūpestingų šeimininkų, jis buvo paliktas likimo valiai. Pastatas neatlaikė griaunančios žmonių ir laiko jėgos, tad dabar iš jo liko tik bokštas ir oranžerijos griuvėsiai. Visa kita dvaro dalis negrįžtamai dingo.

Vaitkuškio dvaras
Vaitkuškio dvaras
Vaitkuškio dvaras

Vaitkuškio dvaro rūmus pastatė (tiksliau perstatė tuomet buvusį pastatą) šių žemių savininkas grafas S. Kosakovskis pagal savo paties projektą įkvėptą Miramare rūmų, esančių Šiaurės Italijoje, pavyzdžio. Tai įvyko 1856–1862 m. Rūmai buvo neogotikinio stiliaus. Vaitkuškio dvaras ilgus dešimtmečius buvo šios garsios ir turtingos šeimos lizdu, jie čia sukaupė vertingą giminės kolekciją, kurią sudarė 12 500 tomų knygų, paveikslai, senoviniai ginklai, indai ir senovės Egipto meno egzemplioriai.

Vaitkuškio dvaras
Vaitkuškio dvaras

Visgi, atėjo laikas, kai dvarą jaunosios giminės kartos apleido. Nuo 1914 m. jį buvo galima išsinuomoti, vėliau jame atsirado našlaičių prieglauda, o karo metais naciai čia įkūrė žydų getą. Pasibaigus karui, dvaras buvo apleistas.

Džiugu, kad šiuo metu dvaro griuvėsiai yra prižiūrimi, tvarkoma teritorija aplink. Dvaro rūmų griuvėsius rasti padės vietos koordinatės 55.209007, 24.799288.

Lietuvoje gražių dvarų ir kitų pastatų griuvėsių turime ir daugiau, jei įdomu, paskaitykite ir apsilankykite:

PAULAVOS RESPUBLIKĄ MENANTIS MERKINĖS DVARAS

BARTNINKŲ BAŽNYČIOS GRIUVĖSIAI

RUDAMINOS CERKVĖS GRIUVĖSIAI

RAMYBE DVELKIANTIS PALĖVENĖS (KOMARŲ) DVARAS

Vaitkuškio dvaras
Vaitkuškio dvaras
Žymos
Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading