Ar kada buvote susimąstę, patinka jums lankyti istorinių pastatų griuvėsius ar ne? Nekalbu apie Italijos, Ispanijos ar kitų šalių senųjų laikų istorinį paveldą. 🙂 Kalbu apie tai, ką mes turime čia, Lietuvoje. Jau ne vienerius metus keliaudami po Lietuvą esame buvę ir prie sugriuvusių dvarų, ir bažnyčių, ir netgi karinių bunkerių. Per tokius lankymus supratau, kad pastatų griuvėsius galėčiau suskirstyti į gražius (dar jeigu jie būna pritaikyti turistų lankymui, tai iš vis super) ir nelabai malonius (ypač dar kai keliauji su mažamečiais vaikais). Skaitydama apie visai šalia Vilniaus, mažame Rudaminos miestelyje stūksančius Rudaminos cerkvės griuvėsius ir žiūrinėdama jų nuotraukas, supratau, kad tai atvejis, kai griuvėsiai bus gražūs. Tad turėdami progą, nulėkėme jų apžiūrėti.
Rudaminos cerkvės griuvėsiai miestelyje stūksojo pasislėpę už krūmų, apaugę aukšta vasaros vidurio žole (vietos koordinatės 54.584397, 25.355247). Vienas jos šonas stovi beveik žmogaus kieme, kitas – labiau atsuktas į gatvę, per krūmus jau gan sunkiai matosi. Kažkada buvusi tinkuota ir baltai dažyta, dabar cerkvė “nuoga” – puikiai matosi iš ko senais laikais ji buvo pastatyta. Istorinės informacijos apie šį statinį interneto platybėse yra labai nedaug. Dabartinė akmeninė cerkvė Rudaminoje buvo pastatyta po 1876 m. Pirmojo pasaulinio karo metais ji buvo išvogta, o po antrojo pasaulinio karo iš jos liko griuvėsiai, kurie jau daugybę dešimčių metų nyksta.
Kviečiame ir jus pasidairyti po cerkvės griuvėsius:
O jeigu esate nusiteikę paklajoti po dar vienus, tikrai įspūdingus griuvėsius, užsukite į nelabai toli nuo Rudaminos esančią Paulavos Respubliką, apie kurią jau esu rašiusi savo tinklaraštyje PAULAVOS RESPUBLIKĄ MENANTIS MERKINĖS DVARAS.