Lankytini objektai

Paulavos respubliką menantis Merkinės dvaras

merkines dvaras

Šalčininkų rajone, tarp Jašiūnų ir Turgelių miestelių, dideliame lauke stūkso Merkinės dvaras (vietos koordinatės N 54°27′22″ E 25°28′30″). Tiksliau tik tai, kas praėjus beveik 250 metų iš jo liko. Tik ilgą ir įdomią istoriją menantys, šiek tiek vaiduokliški, šiek tiek paslaptingi griuvėsiai.

merkines dvaras

Jau kuris laikas norėjau šią vietą aplankyti ir ten pasivaikščioti. Griuvėsių aplinka dabar gražiai sutvarkyta, nutiesti keliukai, pjaunama žolė, šalia įrengta automobilių stovėjimo aikštelė.

merkines dvaras

Merkinės dvaro ankstyvojo italų klasicizmo stiliaus rūmus, iš kurių dabar belikusios tik kampinės sienos, šiek tiek priekinio fasado, įėjimą saugojusių kolonų vietų žymės ir grindų plytelių likučiai, 1770 metais pastatė italų architektas Karlas Spampanis.

merkines dvaras

merkines dvaras

merkines dvaras

Pats dvaras tuo metu jau priklausė Vilniaus kanauninkui Povilui Bžostovskiui, kuris čia įvykdė ypatingas reformas ir įsteigė Paulavos respubliką. Ji, būdama vos 3 tūkst. ha ploto su maždaug 1000 gyventojų, gyvavo nuo 1769 iki 1795 metų, turėjo savo įstatymus, kariuomenę ir buvo pripažinta Stanislovo Augusto Poniatovskio, Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus. Išties įdomi Paulavos respublikos istorija, tad rekomenduoju daugiau apie ją pasiskaityti internete.

merkines dvaras

merkines dvaras

Tyrinėdami dvaro ir šalia buvusių pagalbinių pastatų griuvėsius, mąstėm, kodėl rūmai sugriuvo, juk šalyje turime dar ir senesių dvarų, kurie net ir nelabai prižiūrimi, taip nesunyko. O pasirodo, kad Merkinės rūmai sveiki išgyveno II pasaulinį karą, po kurio juose buvo įkurtas tarybinis ūkis, rūmuose buvo laikomi grūdai. Tačiau vėliau nežinia kodėl ir kaip rūmai buvo padegti.

merkines dvaras

merkines dvaras

Po gaisro niekas jų neremontavo, be stogo ir perdengimų jie ėmė griūti ir nykti. Nyksta ir toliau ardomi saulės, lietaus, sniego, ledo ir griuvėsius lankančių žmonių. Plytos nuo sienu byra vos jas prilietus pirštais. Tad skubėkite aplankyti šią tokią netikėtą ir įdomią istoriją slepiančią vietą, kol dar yra į ką pažiūrėti.

merkines dvaras

Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Add Comment

Click here to post a comment

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading