Lankytini objektai

Ramybe dvelkiantis Palėvenės (Komarų) dvaras

Palėvenės (Komarų) dvaras

Tai dvaras, kurį daugelį šimtmečių valdė viena giminė – Komarai. Ir net šiais laikais, kas yra gan reta, jis vėl priklauso Komarų palikuonims, t.y. prieš nelemtąją nacionalizaciją buvusio paskutiniojo dvaro savininko anūkei. Dabar gražiai sutvarkytas, jis mielai laukia lankytojų, norinčių po teritoriją pasivaikščioti ir apsižvalgyti. O lankytojus labai traukia unikalus dvaro vaizdas – jo pašonėje stūksantys, smalsumą keliantys ir gražius kadrus žadantys griuvėsiai.

Palėvenės (Komarų) dvaras Palėvenės (Komarų) dvaras Palėvenės (Komarų) dvaras

Nedidukas, gausia žaluma apsuptas dvaras, kokį matome dabar, yra tik dalis to, kas čia stovėjo iki antrojo pasaulinio karo. Kad pastato būta didesnio, akivaizdžiai rodo jo pašonėje rymantys ir su baltomis išlikusios ir suremontuotos dalies sienomis kontrastuojantys raudonų plytų griuvėsiai. Du apgriuvę bokštai sujungti arkiniu koridoriumi liudija, jog iki mūsų dienų išliko tikrai ne didesnioji dvaro dalis.

Vaikščiodama ir apžiūrinėdama dvarą galvojau, kažin, kas taip suniokojo dalį dvaro pastato. Paieškojusi informacijos sužinojau, kad dvaras, pasirodo, stipriai nukentėjo antrojo pasaulinio karo metais, kai vokiečiai, norėdami sunaikinti čia įsikūrusį sovietų armijos dalinį, numetė bombą.

Palėvenės (Komarų) dvaras Palėvenės (Komarų) dvaras Palėvenės (Komarų) dvaras Palėvenės (Komarų) dvaras

Palėvenės dvarą rasite Kupiškio rajone (iš tiesų apie penkiolika kilometrų tereikia nuo Kupiškio pavažiuoti Panevėžio kryptimi), Stirniškiuose, Dvaro g. 7, vietos koordinatės – 55.782018, 24.83006.

Senais laikais dvaro rūmus supo dviejų hektarų ploto angliško stiliaus parkas su labai įvairiais medžiais. Dabar aplink dvarą galima dar išvysti šimtametes liepas, beržus, kanadinių klevų, Sibiro maumedį, baltąsias tuopas. Panašu, kad visi šie medžiai yra tai, kas liko iš parko. Paskutinysis dvaro savininkas daug keliavo po užsienio šalis. Dvaro teritorijoje tebežaliuoja jo atvežtas iš Kurilų salų retas Lietuvoje kurilinis maumedis.

Palėvenės (Komarų) dvaras Palėvenės (Komarų) dvaras

Dvaro kieme stovi ir arklidės su unikaliomis dolomito kolonomis. Niekas dabar ten jau nebelaiko arklių, visgi pats pastatas kaip ir visi kiti dvarto teritorijoje esantieji yra architektūros paminklai.

Dvaro klestėjimo laikais, pavyzdžiui, kad ir tarpukaryje, Palėvenės dvare buvo vystoma intensyvi ūkinė veikla. Dvaro žemėje tuo metu gyveno 130 žmonių, dirbo daug samdomų darbininkų.

Čia nuolat būdavo pilną svečių, dažnai vykdavo giminių ir draugų susibūrimai bei pokyliai. Taip, senais laikais dvaro teritorijoje buvo pilna veiklos, judesio, garsų. Dabar čia rami, gražiai sutvarkyta, jauki vieta.

Palėvenės (Komarų) dvaras Palėvenės (Komarų) dvaras

Žymos
Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading