Pėsčiųjų tiltu į Astravo dvarą

Romantiški, elegantiški, į Italijos vilą panašūs, dviejų liūtų skulptūrų saugomi, prie ežero kranto prisiglaudę Astravo dvaro rūmai iš tolo šviečia savo baltumu. Smagu tai, kad ne tik pats pastatas aptvarkytas, tačiau dabar jau graži ir jo aplinka. Nelabai seniai įrengti nauji dideli gėlynai, takeliai, laipteliai į Širvėnos ežerą. Ant jų prisėdus gera akis paganyti po plačius ežero vandenis.

Astravo dvaras
Astravo dvaras
Astravo dvaras
Astravo dvaras
Astravo dvaras

Biržuose stūksantis Astravo dvaras kadaise buvo kunigaikščių Radvilų nuosavybė, kurie jį ir žemes aplink pardavė grafui Mykolui Tiškevičiui. Nuo tada dvaras bei apylinkės Tiškevičiams ir priklausė. Gražieji dviaukščiai rūmai čia iškilo 19 a. antroje pusėje. Grafų užsakymu pastatyti namai iki šių dienų laikomi vienais gražiausių romantizmo laikotarpio dvarų Lietuvoje. Beje, rūmų pagrindinio įėjimo dekoravimui skirtos liūtų skulptūros buvo atgabentos iš Sankt Peterburgo. Dabar vietoj jų pastatytos betoninės kopijos, o originalai jau daugelį dešimtmečių saugomi Kauno karo muziejuje.

Daug visko patyrė šie rūmai bėgant metams, tačiau su istoriniais faktais nesiplėsiu. Įdomu būtų paminėti tik keletą jų. 1923–1924 m. Astravo dvare buvo įkurtas vilnų verpimo fabrikas ir viena iš pirmųjų Biržų apskrityje garinė pieninė, kuri vėliau iškelta į Biržus. O 1928 m. buvusiose arklidėse buvo įkutas pirmasis lininės produkcijos fabriką Lietuvoje „Siūlas“.

Dvaro vietos koordinatės – 56.219471, 24.768539; Astravo g. 17, Biržai.

Astravo dvaras
Astravo dvaras
Astravo dvaras
Astravo dvaras
Astravo dvaras
Astravo dvaras
Astravo dvaras

Prie Biržų Astravo dvaro galima tiesiogiai privažiuoti automobiliu. Tačiau daug smagiau rūmus ir jo teritoriją pasiekti pereinant ilgiausią Lietuvoje medinį pėsčiųjų tiltą. Tiltas nutiestas per Širvėnos ežerą, kuris būtent ir jungia Biržų miestą su šiauriniame ežero pakraštyje esančiu Astravo dvaru.

Širvėnos ežeras yra seniausias Lietuvoje dirbtinis ežeras. Jis susidarė 16 a. antroje pusėjė užtvenkus Apaščios ir Agluonos upelius, kai buvo ruošiamasi Biržų tvirtovės statyboms. Juo perėję būsite įveikę net 525 m.

Tilto vietos koordinatės – 56.21389, 24.769461; Jaunimo g., Biržai

Astravo dvaras
Pėsčiųjų tiltas
Astravo dvaras

Biržuose esame buvę bei po jo apylinkes keliavome ir prieš keletą metų, apie tai rašiau čia KETURIAIS RATAIS PO LIETUVĄ: BIRŽŲ REGIONINIS PARKAS. Tuomet dvaras ir tiltas nebuvo taip sutvarkyti ir išpuoselėti, tačiau ir tada buvo, ir dabar yra smagu šiame regione laiką leisti.

Informacija apie gražiausias lankytinas Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje. Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.