Vieta, kuri įsimena ilgam. Dėl savo neįprastumo, netikėtumo, plačių gražių erdvių ir lietuvio akims nedažno uolų vaizdo. Kai kurie Šeimyniškių atodangos papėdėje išsimėtę konglomerato luitai yra kelis kartus didesni už žmogų ir tai įspūdinga. Žinoma, jei lyginsite lietuviškąsias uolas su esančiomis, pavyzdžiui, Alpėse, tai, tikėtina, nusivilsite. Dėl to nelyginkite, o smalsiai pasidairykite po Šeimyniškių atodangą. Kiek žinau, tokio dydžio konglomerato luitų daugiau niekur kitur Lietuvoje nėra.
Šeimyniškių atodanagą su uolomis rasite Utenos rajone esančio Užpalių miestelio pašonėje, vietos koordinatės 55.652963, 25.595567. Netoli uolų yra patogi aikštelė automobiliui pasistatyti. Aikštelė stūksto šlaito viršuje ir išlipus iš automobilio, nuo krašto akims iš karto atsiveria gražus slėnis su kitame jo krašte esančia atodanga bei konglomerato luitais.
Šis nedidukas slėnis nėra visai natūralus. Anksčiau čia buvo žvyro karjeras, vietiniai įpratę šią vietą vadinti Šeimyniškių karjeru. Įdomu tai, kad konglomerato uolos buvo atkastos vykdant karjere darbus. Žmonės jas išvadavo iš žvyro ir smėlio gelmių ir paliko, kad galėtume stebėtis ir grožėtis. Senokai tai nutiko, nes jau 1992 m. Šeimyniškių atodanga su konglomerato uola buvo paskelbta respublikinės reikšmės valstybiniu geologiniu gamtos paminklu. O nuo 2002 m. yra valstybės saugomas gamtos paveldo objektas.
Reikėtų gal trumpai paaiškinti, kas yra tas konglomeratas. Tai tam tikra uolos rūšis atsirandanti požemiuose vykstant sudėtingiems procesams, kurių metu į vientisą luitą susijungia molis, žvyras ir smulkūs akmenukai. Iš pirmo žvilgnio gali pasirodyti, kad konglomeratai visai ne natūralūs, o žmogaus rankomis padaryti sumaišius žvyrą su betonu. Tačiau iš arčiau atidžiau panagrinėjus, matosi, kad žmogus tokio darinio nepadarytų. Konglomerato uolos ypatingai gražiai, sakyčiau, net meniškai yra susisluoksniavusios.
Konglomerato luitus ir mažąjį slėnį galima apžvelgti ir iš viršaus. Į atodangos viršų veda statūs laiptai. Labai gražus tolimas vaizdas apgaubia tuos, kurie nepatingi šiek tiek pasportuoti. Atodangos viršuje yra ir didelė pieva, kurioje mūsų kelionės dieną ganėsi daug karvių. Jas saugantis elektrinis piemuo driekėsi beveik prie pat atodangos viršumi vedančio takelio. Iš priešingos slėnio pusės žiūrint atrodė, jog karvės ganosi pačiame atodangos pakraštyje ir jei tik kuri žengs žingsnį į šoną, bus bėdos.
Atodangą puošiantys konglomeratai – labai fotogeniški, ir visas buvęs žvyro karjeras dabar yra tapęs jaukiu slėniu, tad čia ne tik smalsūs turistai atvyksta apsižvlgyti. Tądien, kai vaikštinėjome po slėnį bei grožėjomės konglomeratais, atvyko jaunieji su palyda pasirinkę šią vietą savo šventinei fotosesijai. Juodos spalvos uolos tikrai pabrėš jaunosios suknelės baltumą.
Beje, jei įdomu, konglomeratų darinių, nors ir ne atskirų luitų forma, Lietuvoje galima pamatyti ir daugiau. Mes esame lankę:
ŽIEGŽDRIŲ GEOLOGINĮ TAKĄ su konglomerato atodanga.
SKALIŠKIŲ UOLA taip pat priskiriama konglomeratams.