Lankytini objektai

Pilaitės vandens malūnas

Pilaitės vandens malūnas

Vilniaus Pilaitės rajono pakraštyje, ežero pakrantėje tupi nedidukas, dailus vandens malūnas. Kažkada jis buvo Pilaitės dvaro teritorijos dalis, jo ratą suko Sudervėlės upelio vanduo ir jis tarnavo pagal paskirtį. Dabar tai yra 16 amžių menantis architetūros pavyzdys bei kultūrinis paveldas.

Šiuo metu malūnas restauruotas, jį gobia gražiai sutvarkyta aplinka. Jį rasite Vilniuje, Astikų g. 10.

Pilaitės vandens malūnas
Pilaitės vandens malūnas
Pilaitės vandens malūnas
Pilaitės vandens malūnas

Apie Pilaitės vandens malūną istoriniuose šaltiniuose kalbėti pradėta nuo 16 amžiaus. Tais laikais jis buvo daug mažesnis, girnas suko medinis ratas. Daug kartų šis malūnas buvo remontuotas, matyt dėl to iki šių dienų ir išliko.

Internete radau informacijos, jog dabartinį vaizdą malūnas įgijo Pilaitės dvarą valdant vokiečių kilmės bajorui Augustui Gvidonui Hugo Bolto fon Hogenbachui (na ir ilgumo vardas pavardė). Jis malūną 1883 m. ir rekonstravo: padidino pastatą, pertvarkė vandens privedimo sistemą, vietoj medinio vandens rato buvo pastatyta moderni vandens turbina. Malūne buvo gamybinės ir gyvenamosios patalpos.

Jei lankysitės prie Pilaitės vandens malūno, būtinai apžiūrėkite ir šalia esantį Pilaitės vėjo malūną su senovinių rakandų ir įrankių ekspozcija bei pasidairykite aplink Pilaitės dvarą.

Pilaitės vandens malūnas
Pilaitės vandens malūnas
Pilaitės vandens malūnas
Pilaitės vandens malūnas

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau šešerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms po Lietuvą įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia Lietuva yra graži.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį keliauju ne tik keturiais ratais, ją tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading