Piliakalnis su milžino pėdomis papėdėje ir gražiais toliais, matomais nuo jo viršaus. Aukštumo gal ir neypatingai aukštas, tačiau apipintas legendomis ir kažkada buvęs reikšmingu įtvirtinimu. Prieš daugelį šimtų metų čia gyveno baltų gentis sėliai.
Toks tad yra šiaurinėje Kupiškio pašonėje stūksantis, prie Lėvens upelio prigludęs ir slėnių bei daubos apsuptas Kupiškio piliakalnis (vietos koordinatės 55.847875, 24.975505).
Nustebino informacijos gausa internete apie šį piliakalnį. Senovėje jis buvo rimtas kompleksinis fortifikacinis įrengimas, prie jo atlikta daug kasinėjimo darbų. Jų metu rasti radiniai rodo, kad piliakalnyje, tikėtina, 13 amžiuje stovėjo medinė bendruomenės pilis, buvo įtvirtinimai. Viskas, deja, buvo sugriauta jau per pirmuosius Kalavijuočių ordino žygius apie 1240 m.
Tuo metu, kai lankėme Kupiškio piliakalnį, jo papėdėje radome dvi milžino pėdas. Ne tikri milžinai ten vaikščiojo, žinoma. Šios, žolėje žmonių suformuotos pėdos, primena su Kupiškio piliakalnio atsiradimu susijusią legendą:
“Seniai seniai gyveno du milžinai: vienas Paketurių kaime, kitas — Aukštupėnų kaime. Juos abu skyrė Lėvens upė ir slėnis. Jiedu mėgo pypkiuodami pasikalbėti. Jų pypkės buvo ilgos ir susisiekdavo toj vietoj, kur dabar yra piliakalnis. Kada abu milžinai baigdavo pypkiuoti, tada jie pelenus iškratydavo ten, kur jų pypkės susisiekdavo. Jie tiek ilgai gyveno, kad ilgainiui iš pypkių pelenų susidarė kalnas, Kupiškio piliakalnis”.
Kita legenda sako, kad Kupiškio piliakalnį švedų kareiviai supylė. Kaip ten bebūtų, smagiausia yra ant piliakalnio užlipti ir nuo jo viršaus į apylinkes pasižvalgyti. Nuo vieno jo krašto matosi miesto šonas. Nuo kitos – Kupiškio marių užtvanka, pačios marios ir jose plūduriuojanti juokingai – Uošvės liežuviu – praminta sala, į kurią veda tiltas ir kurioje smagu pasivaikščioti (apie šią salą rašiau čia PASIVAIKŠČIOJIMAS PO… UOŠVĖS LIEŽUVĮ).
Beje, Kupiškio piliakalnis yra paskelbtas kultūros paminklu, pripažintas valstybės saugoma kultūros vertybe, įtrauktas į išskirtinę kultūrinę vertę turinčių nekilnojamojo kultūros paveldo objektų sąrašą. Ne kiekvienas lietuviškas piliakalnis tiek titulų turi.