Legendomis apipinti Žemaitijos piliakalniai dabar mums yra tik gražios, sutvarkytos kalvos, nuo savo viršūnių atveriančios tolimus horizontus. Tuo tarpu prieš daugelį šimtmečių tai dažnai buvo strategiškai svarbios vietos – ant piliakalnių stovėjo gynybinės pilys, papėdžių gyvenvietėse virė aktyvus gyvenimas. Manoma, kad apie 14 amžių Žemaičių teritorijose egzistavo vieninga gynybinė – signalizavimo sistema. Priešų puolimo atvejais Panemunės pilyse buvo kuriami įspėjamieji laužai, kurie matydavosi nuo toliau esančiųjų didžiųjų piliakalnių. Pastebėję laužo dūmus, vienas po kito ugnį kurdavo ir piliakalnių gyventojai. Taip žinia, jog reikia ruoštis gynybai, labai greitai pasiekdavo ir centrines Žemaičių žemes.
Tad kviečiu į vaizduotę žadinančią kelionę per didesnius ir mažesnius Žemaitijos piliakalnius. Būdami prie jų, įsivaizduokite, kad čia, kur dabar gamta ir ramybė, prieš daug šimtų metų vyko aktyvus, o kartais ir pavojų kupinas gyvenimas.
Medvėgalio piliakalnis
Tiksliau – Medvėgalio archeologinis kompleksas, kurį sudaro Medvėgalio, Pilies, Piliorių, Alkos, Ąžuolų, Sumonų kalvos su kūlgrinda. Ne toks didelis kaip Kernavės ar Sudargo, tačiau su ne mažiau įspūdingais vaizdais ir ypatingai tolimu horizontu.
Medvėgalis yra ne tik piliakalnio, tačiau ir greta esančios aukščiausios Žemaitijos kalvos – 234,6 metrų aukščio – pavadinimas. Ant piliakalnio 14 amžiuje stovėjo ir žemaičių gynybinė pilis.
Daugiau apie piliakalnį:
Šatrijos piliakalnis
Šatrijos kalnas, būdamas 228,7 m aukščio, savo ūgiu tik vos vos nusileidžia Medvėgaliui. Tad nenuostabu, jog ir jį mūsų protėviai pasirinko piliai statyti ir piliakalniu pavertė. Be to, yra manoma, kad ši kalva prieš daugybę šimtmečių galėjo būti ir vienas svarbiausių pagonybės centrų Žemaitijoje, kuris buvo sunaikintas Lietuvoje įvedus krikščionybę. Matyt, ne veltui gimė legenda, jog nuo seno ant Šatrijos rinkosi visos Žemaitijos raganos. O piliakalnis atsirado, nes raganos kalno vietoje stovėjusią bažnyčią žemėmis apipylė.
Apie Šatriją daugiau skaitykite:
Sprūdės piliakalnis
Vienas iš Žemaitijos piliakalnių galiūnų, savo dydžiu mažai nusileidžiantis Šatrijai ar Medvėgaliui. Stačių šlaitų masyvi kalva, kartais dar Šaukšteliu vadinama, rymo Telšių rajone ir virš jūros lygio yra iškilusi 216,2 m. Nuo piliakalnio viršaus atsiveria akimis sunkiai aprėpiami lietuviški toliai, kurių grožio nuotraukos niekaip nesugeba perteikti. Sakoma, kad dairantis galima pamatyti Biržulio ir Lūksto ežerus bei Šatrijos piliakalnį.
Apie Sprūdės piliakalnį daugiau rašiau čia:
Padievaičio piliakalnis
Žemaitijos piliakalnis ant kurio, spėjama, stovėjo gerai įtvirtinta kunigaikščio Gedimino pilis ir kuri, kryžuočių žygių į Lietuvą metu, priklausė regiono gynybinei sistemai. Jei taip iš tiesų buvo, vadinasi senais laikais ši vieta daug neramumų patyrė. Tuo tarpu dabar, visas gražus, upės Jūros čiurlenimo klausydamas Padievaičio piliakalnis ramiai laukia lankytojų. Padievaičio arba kitaip Kvėdarnos piliakalnį rasite Šilalės rajone, Kvėdarnos miestelio pašonėje. Padievaičio piliakalnio teritorija buvo gražiai sutvarkyta ir pritaikyta patogiam lankymui 2021 metų pavasarį.
Daugiau apie piliakalnį paskaitykite:
Imbarės piliakalnis
Respublikinės reikšmės archeologijos paminklas, valstybės saugoma kultūros vertybė bei kultūros paminklas. Štai tiek stipriai tituluotas yra Imbarės piliakalnis, stūksantis Salantų regioniniame parke, netoli Salantų miestelio. Imbarės archeologinį kompleksą sudaro piliakalnis su priešpiliu ir juos juosianti papėdės gyvenvietė su 2 alkvietėmis. Šios vietos istorija labai sena.
Apie Imbarę daugiau rašiau čia:
Molavėnų piliakalniai
Molavėnų piliakalniai – vieta, kur, spėjama, galėjo stovėti legendiniai Pilėnai. Tai kunigaikščio Margirio pilis, kurios gynėjai prieš daug šimtų metų susidegino, nes nebepajėgė apsiginti ir nenorėjo patekti į kryžiuočių nelaisvę. Du piliakalniai stūkso gausia žaluma apaugusioje teritorijoje, kurioje paprastą dieną gali tyloje ir ramybėje pasivaikščioti. Raseinių rajone, Pašešuvio valstybiniame kraštovaizdžio draustinyje, Šešuvies upės dešiniajame vingyje esančiuose kyšuliuose glūdintį piliakalnių kompleksą nesudėtinga pasiekti keliaujant greitkeliu.
Išsamiau apie Molavėnus: