Dzūkijoje, tarp Zervynų ir Mančiagirės kaimų, gražuolė Ūlos upė įteką į siaurą aukštų smėlėtų skardžių ir atodangų pilną slėnį. Keliaujant po Dzūkiją privalu šiuo unikaliu gamtos kampeliu pasigrožėti, o lengviausia tai padaryti aplankant Varėnos rajone, Trakiškių miške esančius „Ūlos akį“ ir Ūlos atodangą.
Ūlos atodanga
Devyniolikos metrų aukščio smėlingas status skardis rėmina Ūlos upę iš dešiniojo jos kranto. Tokių atodangų apylinkėje yra daugiau, tačiau būtent ši yra lengvai ir patogiai pasiekiama. Nuo Ūlos atodangos viršaus atsiveria gražus vaizdas į upės vingį, apačioje esantį slėnį, kuriame burbuliuoja „Ūlos akis“ ir jį juosiantį mišką, per upę permestą tiltą. Iš apačios atodanga atrodo lyg aukšta, beveik neįkopiama siena, tačiau drauge ten ramu ir jauku – skardis ir miškas aplink tarsi saugo šią vietą ir teikia jai ramybės.
Ūlos atodangos vietos koordinatės 54.143553, 24.441117. Atvykę į vietą rasite patogią aikštelę automobiliui palikti, taip pat yra suoliukų su stalais poilsiui. Apsidairę aplink, pastebėsite apžvalgos aikštelę, kuri įrengta Ūlos atodangos viršuje. Nuo jos mes pradėjome vietos apžiūrą. Pasigrožėję atodanga ir slėniu iš viršaus, mediniais laiptai nusileidome skardžiu žemyn prie dailaus tiltelio permesto per Ūlos upę. Perėję jį, grožėjomės upės vingiu ir atodanga iš apačios. Nuo tiltelio tiesiai tolyn bėgantis takas nuvedė prie „Ūlos akies“.
„Ūlos akis“
„Ūlos akis“ yra iš žemės trykštantis šaltinis (arba versmė). Priėję prie jo pamatėme nediduką vandens duburį, lyg solidaus dydžio balą su mažu liepteliu prie jos. Visgi, ši „bala“ niekada neišdžiūsta, vanduo trykštantis iš žemės gelmių neskubėdamas teka apie 67 metrus ir įbėga į šalia esančią Ūlos upę. Atidžiau įsižiūrėjus dugne matosi vietos, kuriose vanduo išsiveržia iš žemės – smėlis ten juda ir vanduo burbuliuoja, tarsi virtų. Nuo seno vietos kaimų gyventojai gėrė šio šaltinio vandenį ir tikėjo, kad jis gali padėti nuo įvairių ligų, jei prie šaltinio ateisi vos tik saulei nusileidus. Ūlos akies vietos koordinatės – 54.14165, 24.439831.
Rami ir nuostabiai graži vieta gamtoje. Apsilankę prie Ūlos ir turėdami noro bei laiko užsukite visai netoli „Ūlos akies“ ir atodangos esančius Zackagirio pažintinį taką su savo įdomybėmis („Gaidžio kopa“, „Meškos šikna“ ir kt.) bei išskirtinėje vietoje esantį „Bobos daržo“ šaltinį.