Lankytini objektai

Kauno tvirtovės III-ias fortas

Trečias Kauno fortas

Šis, dabar jau daugiau nei šimto metų senumo fortas, per Pirmojo pasaulinio karo metu vykusius apšaudymus nukentėjo mažiausiai. Dėl to, matyt, daug lengviau jam buvo išlikti iki šių dienų. Jame dar galima rasti originalių laiptų, turėklų, langų rėmų. Noras Kauno tvirtovės III fortą aplankyti man kilo internete pastebėjus nuotraukas, kuriose matėsi, jog jo teritorijoje pilna įdomių meninių instaliacijų.

Kauno tvirtovės trečias fortas
Kauno tvirtovės trečias fortas

Šiuo metu III fortas yra visuomenei atvira Kauno tvirtovės parko dalis, skirta edukacijai. Tad nieko nuostabaus, jog jo teritorija yra pilna meninių instaliacijų. Forto kareivinėse įrengtos patalpos, pritaikytos bendruomeninei kultūrinei veiklai, veikia edukacinės dirbtuvės, Lietuvos kariuomenės muziejus, vyksta ekskursijos, parodos, koncertai, švenčiamos šventės. Visgi tądien, kai lankiausi šiame Kano forte, jo teritorijoje buvo tyku, ramu.

Įdomu tai, kad po Pirmojo pasaulinio karo trūkstant gyvenamojo ploto III forte buvo įrengta daug pigių butų. Antrojo Pasaulinio karo metu vokiečių armija čia buvo įsirengusi maisto atsargų sandėlius. Pokaryje sovietų armijos daliniai įrengė karinės amunicijos sandėlius. Teritorija buvo aptverta spygliuota tvora ir saugoma ginkluotos sargybos. Vėliau fortas buvo apleistas, dabar dalis teritorijos yra privatizuota.

Prieš pradėdami tyrinėti fortą, būtinai panagrinėkite informacinėje lentoje pateiktą jo schemą ir teritorijos išplanavimą. Atsidūrus vienoje ar kitoje vietoje bus daug lengviau suvokti, kurioje forto dalyje esi. Internete radau informaciją, jog III fortas yra taisyklingo ištęsto šešiakampio formos, simetrinės kompozicijos. Užnugario dalyje buvo kareivinės. Gynybinio pylimo viršuje buvo artilerijos ir pėstininkų kovinės pozicijos. Po gynybiniu pylimu buvo įrengti amunicijos sandėliai. Kareivines ir forto vidinius kiemus išoriniu grioviu jungė požeminiai tuneliai. Išorinį gynybinį griovį supa skliautinė raudonų plytų siena.

Kauno tvirtovės trečias fortas

Forto teritorija tikrai didelė. Naršydama po ją kelis kartus pasijutau lyg būčiau sename, apleistame labirinte. Nuošalesnėse jo vietose apėmė net šioks toks nejaukumas. Ir nuolat pilnu pajėgumu veikė fantazija, nes vis bandžiau įsivaizduoti, kaip fortas atrodė, kai buvo naujai pastatytas ir jame buvo pilna gyvybės ir veiklos.

Beje, esu buvusi ir Kauno tvirtovės I forte, jį taip pat rekomenduoju aplankyti. Apie šį fortą rašiau čia – Kauno tvirtovės I-as Fortas.

Žymos
Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading