Nieko nėra smagiau už keliaujant nutinkančius netikėtus atradimus. Tokiu netikėtumu mums tapo mažučiame Gegužinės kaime stūksanti įspūdinga akmeninė bažnyčia.
Tuokart keliavome iš Kaišiadorių pro Ruklą į Jonavą. Saulėta pavasario diena ir tik prasikalusi šviežia žaluma džiugino akį. Dar pilnai nesulapoję medžiai nebuvo paslėpę už jų esančių vaizdų, tad mums pasisekė gan anksti pastebėti šiek tie tolėliau nuo kelio stūksančią Gegužinės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčią (toks jos oficialus pavadinimas).
Didelė. Ir akmeninė, kas iš karto krito man į akį. Tašytų akmenų bažnyčių Lietuvoje nėra daug, tad be jokių abejonių metėme kelią dėl takelio ir, išsukę iš savo maršruto, trumpam sustojome apžiūrėti šio netikėtai atrasto architektūrinio paminklo.
Pasirodo, Kaišiadorių rajono šiaurėje, Neries pakrantėje esančiame Gegužinės kaime bažnyčia stovi nuo maždaug 1507 metų. Tuomet ji buvo medinė. O šioji didžioji akmeninė, lotyniško kryžiaus formos, su bokštais pradėta statyti 1909 metais. Bažnyčios kieme radome informacinį stendą, aprašantį istoriją, kaip partizaninio karo metais joje buvo įrengta partizanų slėptuvė. Panašu, kad daugiau nei 100 metų nugyvenusi bažnyčia galėtų daug įdomių dalykų papasakoti.
Beje, jei jus domina ir žavi akmeniniai statiniai, kitą dar didesnę ir įspūdingesnę akmeninę bažnyčią galite rasti Salako miestelyje Zarasų rajone. Apie ją daugiau skaitykite įraše „SALAKO PAŽINTINIS PĖSČIŲJŲ TAKAS“.