Vienintelis toks visame pasaulyje. Sakoma, kad ant Kryžių kalno priskaičiuojama apie 200 tūkst. kryžių. Pasaulyje šį kalną išgarsino 1993 m. čia apsilankęs popiežius Jonas Paulius II. Tikriausiai mažai rastume lietuvių, nieko nežinančių ir negirdėjusių apie 11 km nuo Šiaulių rymantį Kryžių kalną. Tačiau girdėti yra ne tas pats, kas pamatyti. O šį unikalų kalną bent kartą aplankyti tikrai verta.
Prieš atkeliaudama į Kryžių kalną, turėjau iš gilios vaikystės likusį prisiminimą, kaip su pradinės klasės draugais buvome čia atvažiavę į ekskursiją. Pamenu, kad su draugais tuokart buvo smagu, tačiau paties kalno vaizdai atmintyje tepriminė seną nespalvotą, stipriai išblukusią nuotrauką. 🙂 Tad po daugelio metų vėl čia būdama, į matomus vaizdus žiūrėjau naujomis akimis.
Kryžių kalnas yra ne šiaip eilinis kalnelis, o tikras piliaklnis. Jį žmonės vadino įvairiais vardais – Pilies, Maldavimų kalnu, Jurgaičių, Domantų piliakalniu. Sakoma, kad viduramžiais čia netgi medinės pilies būta, kurią Livonijos ordinas sunaikino 1348 metais. Ilgą laiką kalnas stovėjo plikas, kol, anot pasakojimų, po 1863 m. sukilimo čia pradėti statyti kryžiai jame žuvusiems sukilėliams atminti. Nepaisant caro valdžios draudimų, Pirmojo pasaulinio karo, Kryžių kalnas augo. Jis suklestėjo tarpukariu. Į jį žmonės kopdavo melstis, jame būdavo aukojamos šv. Mišios. Atėjus Sovietų okupacijos laikams, kryžius kalne statyti buvo uždrausta, o maldininkai buvo vaikomi ir baudžiami. Tačiau draudimų niekas nepaisė, o kelis kartus sunaikinus ten esančius kryžius, kalnas vėl ir vėl buvo slapta apstatomas naujais.
Šiuo metu kalnas išgyvena geriausius savo metus. Kryžių ant jo niekas nebenaikina, o priešingai – visi apsilankę (lietuviai ir užsienio turistai, piligrimai ir paprasti žmonės) skatinami ten palikti savo kryželį, kurį galima tiesiog nusipirkti pas netoli kalno įsikūrusius prekeivius. Ant paties kalno kryžiai nebetelpa, tad jų šleifas, kaip kasos, jau nusidriekęs ir papėdėje.
Kopdami į kalną ir keliaudami siaurais per jį vingiuojančiais takeliais, atidžiai dairėmės aplink. Neįmanoma žodžiais nupasakoti įspūdžio, kurį palieka šitokia didelė vienoje vietoje sustatytų kryžių kryželių masė. Didžioji dauguma jų mediniai, labai dideli ir mažesni, ir visai mažiukai. Paprasti ir pagaminti pagal specialius užsakymus. Labai seni, daug oro permainų patyrę ir visai nauji. Didieji įkasti į žemę ir tarsi kareiviai savo pozicijas saugantys, bei mažiukai, krūvų krūvomis suverti šalia. Kilometrai rožančių burbuliukų ir medinės skulptūros. Beje, apie 50 Kryžių kalne stūksančių kryžių yra įrašyti į Kultūros paveldo registrą.
Turėsite galimybę, būtinai užsukite į unikalųjį Kryžių kalną, kuris daugelį metų žmonėms buvo kliūtis įveikiančio tikėjimo ženklas ir didvyriško pasipriešinimo tikėjimo laisvės užgniaužimui simboliu.