Pasaulis

Santa Catalina vienuolynas Arekipoje, Peru

Monastery of Santa Catalina, Peru

Peru pietuose, antrojo pagal dydį šios šalies miesto Arekipos senamiestyje stūkso dvidešimt tūkstančių kvadratinių metrų plotą užimantis, UNESCO saugomas, šimtmečius skaičiuojantis Santa Catalina vienuolynas. Kai aukštos vienuolyno tvoros iškilo prieš mane, be didelio tikslo, o tik su smalsumu akyse, vaikštančią po Arekipos senamiestį, iš karto susidomėjau. Po miestą klajojau neskaičiusi, kokios čia yra turistų traukos vietos, ką verta pamatyti. Ilga, aukšta, aklina, gatvę rėminanti siena natūraliai įaudrino smalsumą ir kėlė klausimą, ką ji už savęs slepia. Radusi pagrindinį įėjimą supratau, kad verta pirkti bilietą ir užeiti vidun.

Įkurtas 1579 metais, aptvertas keturių metrų aukščio tvora vienuolynas ilgus šimtmečius nuo išorėje zujančio pasaulietinio gyvenimo saugojo ten dienas leidžiančias vienuoles. Lyg miestas mieste – teritorija pilna mažų namukų sutūpusių abipus siaurių vingiuotų gatvelių.

Duris turistam vienuolynas atvėrė ne taip ir seniai – prieš maždaug penkiasdešimt metų. Tiksliau, dalis vienuolyno. Šiaurinėje jo pusėje iki šiol gyvena vienuolės.

Vienuolyno namai pastatyti iš tufo – uolienos, susidariusios iš vulkaninių pelenų, išmestų ugnikalnio išsiveržimo metu. Pastatai teritorijoje kilo ir buvo perstatinėjami be aiškaus plano ar tvarkos, kas šiai vietai taip pat suteikia savitumo. O didžiausias įspūdis ir grožis – įvairiomis ryškiomis spalvomis nudažytos, piešiniais dekoruotos sienos, visur pilna gyvų gėlių.

Siauros gatvelės vedė mane per vienuolyno teritoriją pro daugybę celių, kuriose gyveno vienuolės. Mažučiai kambarėliai su originaliais baldais ir daiktais viduje. Stebino baldų ir ypač lovų mažumas, žiūri ir supranti, kokie nedidukai šiame krašte buvo senovėje žmonės.

Ilgėliau stojau virtuvėse, akimirksniu, lyg laiko mašinos nukeliančių kelis amžius atgal. Jose pilna originalių senų, metalinių, rankomis pagamintų buities rakandų. Patalpų, kur buvo gaminamas maistas, sienos iki šiol pajuodusios nuo dūmų, mat nei kaminų, nei dūmtraukių ten nebuvo – tik kelios skylės lubose dūmams lauk išeiti. Žiūrėjau ir galvojau, kaip gerai, kad šiais laikais turime elektrą, virykles ir gartraukius. Kaip patogiai iš tiesų gyvename.

Monastery of Santa Catalina, Peru

Dar viena dėmesį atkreipusi vieta – vienuolyno lauko skalbykla. Atsirado čia 18 amžiaus antroje pusėje, kai Arekipai vanduo pradėtas tiekti grioviais. Skalbykloje yra dvidešimt talpų – didžioji jų dalis yra per pusę perpjauti indai, kuriuose prieš tai buvo laikomi grūdai ar vynas. Vanduo tekėdavo centre tarp talpų įrengtu kanalu ir būdavo paskirstomas tarp skalbimo indų. Pastarieji dugne turi skyles, kurias skalbiat užkišdavo, o jas atidarius, nešvarus vanduo nubėgdavo į požeminį kanalą, kuriuo nutekėdavo į upę.

Užtrukau kelias valandas, kol apėjau ir atidžiai apžiūrėjau visą Santa Catalina vienuolyno teritoriją. Nors čia buvau dar 2019 metais, iki šiol ryškiai pamenu šią senąja Pietų Amerika dvelkiančią vietą. Jei kada atsidursite Pietų Amerikoje ir nuklysite į Peru pietus, užsukite į Arekipą ir jo spalvotąjį vienuolyną.

Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading