Pasaulis

Pasivaikščiojimas El Torcal de Antequera gamtos draustinyje Ispanijoje

El Torcal, Andalūzija, Ispanija

Ar esate vaikščioję jūros dugnu? Aš esu. Tam man nereikėjo nei nardymo įrangos, nei specialių įgūdžių. Nes vieta apie kurią kalbu jūros dugnu buvo prieš šimtą milijonų metų. Dabar ji virtusi ypatingais kalnais ir saugoma. Tai El Torcal de Antequera gamtos draustinis Andalūzijoje, Pietų Ispanijoje. Septyniolika kvadratinių kilometrų vienų vaizdingiausių Europoje klintinių kalnų, į kuriuos keliaujant fotokamerose ar telefonuose reikia turėti daug laisvos vietos naujiems įspūdingiems kadrams.

Apie El Torcal parką – gamtos ir žygiavimo entuziastų rojų – mums papasakojo, ten nukeliauti padėjo ir vietą aprodė Andalūzijoje gyvenantys bičiuliai lietuviai, Andalūzija. Virgen Extra projekto kūrėjai Laima ir Mindaugas.

Vos trisdešimt kilometrų nuo Malagos, keturiolika kilometrų nuo Antequera miestelio šis parkas yra nemokamas, patogiu keliu pasiekiamas ir atviras visą parą.

Po Pietų Ispanijos regioną Andalūziją keliavau gegužės pradžioje. Tuo metu oras šiame karštame regione yra labai malonus, žygio El Torcal metu siekė šiek tiek daugiau nei dvidešimt laipsnių šilumos. Aktyviam buvimui kalnuose geresnio net negali norėti.

Kad El Torcal yra unikali vieta supratau vos pasiekėme parko pakraščius ir horizonte pasirodė kalnai. Prieš daugybę milijonų metų, prasidėjus smarkiam žemės plutos judėjimui, jūros dugnas staiga buvo iškeltas daugiau nei į vieno kilometro aukštį ir virto klintiniais kalnais. Horizontaliais sluoksniais iškilę, vėliau daugelį metų jie buvo veikiami lietaus ir vėjo, kurie lyg menininkai uolas nugludino įstabiausiomis formomis. Dairantis po El Torcal sunku buvo patikėti, kad tos uolos – gamtos dariniai. Rodės, jog kažkas dideliais pjuklais ir kaltais dirbtinai jas suformavo, kad lankytojams būtų į ką pažiūrėti.

Prieš kelionę buvau skaičiusi, kad El Torcal kalnuose yra keletas sužymėtų takų pasivaikščiojimui. Jais mes nėjome. Bičiuliai nulydėjo link Cornisa del Diablo praėjimo – siauri takeliai uolos pašone negązdino, o vaizdų iš aukštai į Andalūzijos horizontus turėjau tokių gražių, kad net kvapą gniaužė.

Beje, pakeliui radome akivaizdžių įrodymų, jog tai, kuo vaikštome dabar, kažkada buvo jūros dugnas. Tai fosilijos – suakmenėję senovės jūros gyvūnų atspaudai. Kai kurie jų – tikrai dideli.

El Torcal, Andalūzija, Ispanija

Andalūzija – karštasis Ispanijos regionas (vos per jūrą – jau Afrikos krantai). Vasaromis temperatūra lauke gali pasiekti ir keturiasdešimt laipsnių. Dėl to gamta čia sausa, dažnai dygliuota ir spygliuota. Vaikščiodama po El Torcal uolėtuosius kalnus mačiau, kokia skurdi augmenija ten – dažnai po kojomis vienos piktos piktžolės. Žolės ir gėlės – savo lapus ir mažus žiedelius vos atkėlę nuo žemės. Dairydamasi aplink prisiminiau Lofotenų salų kalnus šiaurės Norvegijoje. Ten gamtai taip pat nelengva ir augalai, dažnai minkštos švelnios samanos, nepakyla aukštai nuo žemės, tačiau jau dėl kitos priežasties – saulės ir šilumos trūkumo.

Nedideli krūmeliai, medeliai ir skurdi žolė nė motais kalnų ožkoms ir avims, ganosi ir ėda, rodos, net akmenis. Ožkos kalnų teritorijoje laukinės. Avys – iš netoliese esančių ūkių. Kelionės dieną ožką matėme vieną – tolumoje išdidžiai pakėlusi galvą gulėjo ant uolos krašto ir stebėjo apačioje besidriekiantį pasaulį. Tuo tarpu avių – visa banda, o gal net kelios. Be vargo savo mažomis kojytėmis ir dar mažesnėmis kanopėlėmis įveikdavo bet kokio statumo uolas – jei tik bent maža atbraila yra, jokių sunkumų joms praeiti. Mekeno įvairiais balsais ir pačios sau akomponavo ant kaklų užrištais varpeliais. Žiūrėjau aš į tas avis ir galvojau, kodėl turime posakį „Ko čia strikinėji lyg kalnų ožys/ožka“. Akivaizdu, jog be vargo kalnuose striksi ir avys. Norvegijos Lofotenuose taip pat avys karaliavo.

El Torcal, Andalūzija, Ispanija

El Torcal kalnais įveikėme apie penkis kilometrus, o gal šiek tiek daugiau. Nebuvo sunku ir nepavargau, nes keliavome lėtai – per uolas ir akmenis nepabėgiosi, tai viena. O antra, gražių vaizdų aplink buvo tiek daug, kad dažnai stodavau ir vis fotografuodavau.

Būsite Andalūzijoje, būtinai apsilankykite El Torcal de Antequera gamtos draustinyje. Labai rekomenduoju. O jei Andalūzijoje prireiktų pagalbos, visada galite kreptis į Andalūzija. Virgen Extra.

Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading