Turaidos pilis 1214 m. iškilo buvusios medinės lyvių pilies vietoje ir iki šiol stūkso dešiniajame Gaujos upės krante 3 km nuo Siguldos, 56 km nuo Rygos. Šioje ankstyvosios gotikos stiliaus Latvijos pilyje beveik 30 metų dirbo archeologai ir dabar ji yra archeologiškai geriausiai ištirta pilis Baltijos šalyse. Rašoma, kad per kasinėjimus čia rastas 4481 senovinis daiktas. Tikrai įspūdingas skaičius.
Turaidos pilį rasite Gaujos nacionalinio parko to paties pavadinimo muziejuje – rezervate. Su automobiliu prie pat jos mūrų neprivažiuosite, transporto priemonę teks palikti muziejaus teritorijos pašonėje esančioje aikštelėje. Nuo jos iki pilies einama pėstute. Įėjimas į muziejaus teritoriją yra mokamas.
Nors per aštuoniolikto amžiaus antroje pusėje kilusį gaisrą sudegė dalis pilies pastatų, seniausieji (iš viso net 21) išliko iki šių dienų. Tai 43 m aukščio pagrindinis bokštas ir bokštinis pietų korpusas. Taip pat senasis naujasis dvaro valdytojo gyvenamieji namai, pirtis, ratinė, daržinė, žuvų rūsys ir kiti, kurių dalis – iš 18 a. Dalyje pastatų dabar įkurtos istorinės, etnografinės ir archeologinės ekspozicijos.
Mes apžiūrėjome viską, ką radome. Ypač įdomios buvo didžiajame pilies bokšte, bokštiniame pietinės dalies korpuse, didžiajame pusapvaliame bokšte ir vakariniame korpuse esančios ekspozicijos iš kurių daugiau sužinojome apie pilies statybas, pilies ir jos apylinkių istoriją, viduramžių gyvenimą. Prisipažinsiu, didžiausią smalsumą man kėlė senovės moterų papuošalų stendai.
Užlipę į pilies bokšto viršūnę dairėmės į gražuolio Gaujos slėnio horizontus. Beje, senųjų gyventojų kalba “Turaida” reiškia “Dievo sodas” – panašu, kad ir tais laikais vietiniams darė įspūdį aplinka, kurioje gyveno. Iš bokšto viršaus lengva buvo apžvelgti ir visą pilies teritoriją, pamatyti jos bendrą planą nepaisant to, kad iš dalies pastatų likę tik pamatai ir menki sienų fragmentai. Vaikštant po Turaidos pilies teritoriją karts nuo karto apimdavo jausmas, kad ji man kažką primena. Vėliau supratau, ką. Ogi mūsų Trakų pilį. Abi jos gotikinio stiliaus, statytos iš raudonų plytų. Tik latviškoji žymiai mažiau atstatyta.
Be pilies muziejaus teritorijoje radome seną medinę bažnytėlę, paminklą Turaidos Rožei (turistus traukianti merginos meilės istorija-legenda), Dainų kalną su skulptūromis.