Pasaulis

Įspūdingoji Alhambra – maurų palikimas Andalūzijoje

Alhambra

Alhambra yra vienas garsiausių senosios maurų architektūros ir meno paminklų bei vieni geriausiai išlikusių istorinių islamo pasaulio rūmų. Būnant Pietų Ispanijoje, Granados mieste esančią Alhambrą aplankyti tiesiog privalu. Mano lankytinų vietų Andalūzijoje sąraše ji be konkurencijos buvo ir liko pirmoje vietoje. Buvau girdėjusi apie šių rūmų įstabų grožį, o tai, kad Alhambrą statė legendiniai maurai tik dar labiau kėlė smalsumą ir didino lūkesčius.

Alhambra pradėta statyti 1238 metais ir daugiau nei šimtą metų buvo plėsta ir gražinta Granados emyrato (Al-Andalusija) valdovų. Dabar Alhambra saugoma UNESCO. Kasmet rūmus aplanko milijonai turistų iš viso pasaulio.

Alhambros ansamblį sudaro kelios pagrindinės dalys. Seniausioji – Alkasaba – tvirtovė su bokštais ir išorinėmis gynybinėmis sienomis. Nasrid karalių rūmai ir Aukštutinė Alhambra (valdžios rūmai) bei nuostabieji arabiški Generalifės sodai. Pirkite bilietus ir išvaikščiokite visą Alhambrą, nes tik taip įmanoma patirti tikrąjį ansamblio grožį. Tokį patarimą gavau iš drauge su mumis keliavusių, Andalūzijoje gyvenančių bičiulių lietuvių, Andalūzija. Virgen Extra projekto kūrėjų Laimos ir Mindaugo. Be menkiausios abejonės paklausiau jų patarimo.

Alhambra

Po daugiau nei dviejų šimtų gyvavimo metų, 1495 m. Alhambra buvo užimta ispanų. Vėliau rūmai stipriai nukentėjo nuo Napoleono I invazijos, ištikusių žemės drebėjimų. Net kelis šimtmečius rūmai ant kalno rymojo apleisti ir nelankomi, kol 19 amžiuje buvo atrasti iš naujo ir pradėti restauruoti, atnaujinimo darbai vyksta iki šių dienų.

Valdant Nasridų dinastijai Alhambra buvo atskiras karališkas miestas, nesusijęs su šalia esančia Granada. Čia buvo visi svarbiausi arabiško miesto atributai – penktadienio mečetė, viešosios pirtys, keliai, namai, amatininkų dirbtuvės ir netgi vandentiekio sistema.

Įdomu tai, kad Alhambros valdovų rūmai niekuo neypatingi iš išorės, tačiau vidaus dekoras pribloškia grožiu. Ypač jei anksčiau neteko matyti senosios islamo architektūros. Valdovų rūmuose reprezentacinės ir kitos patalpos yra gausiai dekoruotos arabeskomis, freskomis, medžio drožiniais, ornamentais. Suku net žodžiais apibūdinti ir nupasakoti sienų puošnumą, o skaitmeninės foto kameros akys tesugeba atspindėti tik dalį to grožio, kurį mato akys. Viename rūmų kieme rasite fotogenišką bosketų ir arkadų juosiamą puošnų tvenkinį, kitame – fontaną, laikomą dvylikos marmurinių liūtų skulptūrų. Lankytojus visur lydi subtilus vandens ir šviesos žaismas.

Lankyčiau Alhambrą ir dar kartą. Ne sezono metu, kai mažiau žmonių, lėtai grožėčiausi sienų piešiniais, nuostabą keliančiu lubų dekoru, ilgiau stabtelėčiau jaukiuose kiemeliuose ir klausyčausi ten esančių fontanų čiurlenimo, nuo senosios pilies sienų stebėčiau apačioje pabirusius Granados miesto namų stogus, nirčiau į arabiškuosius sodus svarstydama ar prieš daugelį šimtų metų jie panašiai ir atrodė.

Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading