Maršrutai

Tūkstančio laiptelių kelionė

Nemuno kilpų bokštas

1344 laipteliai, 7 bokštai, 794 km kelio per vieną dieną. Idėja aplankyti aukščiausius (30 ir daugiau metrų) Lietuvos apžvalgos bokštus gimė sužinojus, kad buvo atvertas naujas, daugiausiai metrų į dangų iškylantis, bokštas Birštone. Tada sąmonės paviršiun išplaukė klausimas, o kaip kiti aukštieji jo broliai? Kiek jų? Kokie jie? Kur jie? O kas nuo jų matosi? O kiek laiptelių reikia įveikti, norit pakilti į jų viršūnes? Taip atsirado 7-ių didžiųjų apžvalgos bokštų ir paprastais žodžiais sunkiai nupasakojamų mūsų krašto vaizdų prisotintas maršrutas. Jam įveikti mums prireikė 16 valandų.

Įdomu tai, kad didžioji dalis aukščiausiųjų apžvalgos bokštų į dangų stiebiasi Šiaurės, Rytų ir Pietų Lietuvoje, kas mums, vilniečiams, buvo patogu ir leido šią tūkstančio laiptelių kelionę paversti realybe per vieną dieną.

Mūsų maršrutas sudėliotas ratu, kad bokštus galima būtų pasiekti vieną paskui kitą kaip įmanoma patogiau, greičiau, nedarant ratų, nenuklystant be reikalo į šonus. Kitaip tariant, taupant laiką ir kilometrus. Kadangi esame iš Vilniaus, kelionės kilometrai suskaičiuoti startavus ir finišavus iš šio miesto.

Kokie yra tie aukščiausi Lietuvos bokštai? Juos suskirstyčiau į du tipus. Vieni – gražūs patys iš savęs, išpopuliarinti ir besidžiaugiantys gausiais lankytojų būriais. Kiti – daug paprastesni, rymantys regionų gilumose, apie juos mažiau kalbama, dėl to ir į tolius nuo jų viršūnių besigrožinčių žmonių būna mažiau. Iš tiesų, jokio skirtumo, koks tas bokštas – svarbiausia, ką gražaus nuo jo gali pamatyti. 4 bokštai siūlo vaizdus į šalia jų esančius ežerus, kiti du – rodo upių vingius ir vienas vienintelis iš septynių iškilęs virš iš visų pusių ošiančio, žvilgsniu neaprėpiamo lietuviško miško.

Taigi, jūsų akims septyni aukščiausi apžvalgos bokštai eilės tvarka, kuria mes juos lankėme. Visos, prie bokštų nurodytos vietos koordinatės yra tikslios, mus be jokių klaidžiojimų atvedė į vietą. Aišku, suvedus koordinates (aš kelionėse naudoju išmanųjį Google maps), visada pravartu papildomai pasitikrinti, ar teisingu keliu ir per reikiamus regionus navigacija jus ves. O keliaujant sveika sekti nukreipiamąsias lankytinų objektų nuorodas – jos dabar praktiškai prie visų didžiųjų apžvalgos bokštų yra tvarkingai sudėliotos ir gerai pastebimos.

1 bokštas. Mindūnų (Labanoro).
36 m aukščio.
Vietos koordinatės: 55.219, 25.560788.

Apžvalgos bokštas įrengtas šalia Mindūnų kempingo. Yra iškilęs gražiojoje Labanoro girioje bei atveria vaizdus į šalia esančius ežerus: Baltuosius Lakajus, Juoduosius Lakajus ir Siesarties ežerą su salomis. Automobiliu galima privažiuoti prie pat bokšto, o į viršų pakilti teks 232 laipteliais. Jei prie bokšto atvyksite taip anksti, kaip mes, galite pažadinti ir jo papėdėje esančio kempingo gyventojus.

Mindunu Labanoro bokstas

2 bokštas. Šiliniškių (Ginučių).
30 m aukščio.
Vietos koordinatės: 55.381175, 25.974417
Kelionės kryptis keliu pro Kirdeikius ir Ginučius. Bokštas yra šiaurinėje kelio pusėje, įkalnėje už 700 m į rytus nuo Ginučių kaimo.

Šiliniškių (Ginučių) bokštas

Tai vienas iš tų kelių mažai žinomų bokštų be aiškių nuorodų bei eilių norinčiųjų į jį įkopti. Įdomu tai, kad bokšas šis yra apžvalgos aikštelė, įrengta ant mobiliųjų telekomunikacijų anteninio bokšto. Tačiau dėl to iš 30 metrų aukščio atsiveriantis vaizdas tikrai nesuprastėja. Apsižvalgyti nuo bokšto į apylinkes čia galima jau nuo 2004 metų. Šalia yra nedidukė aikštelė automobiliams pasatyti.

Užkopę 172 laiptelius į viršų akis pradžiuginome vaizdais į Aukštaitijos nacionalinio parko miškus bei Ūkojo, Pakaso ir Sravinaičio ežerus.

Šiliniškių (Ginučių) bokštas

3 bokštas. Medžių lajų tako.
35 m aukščio.
Vietos koordinatės: 55.48557, 25.060493
Adresas: Dvaronys, Anykščių raj.

Kas gi nežino Medžių lajų tako ir jo apžvagos bokšto, lankytojų laukiančio Anykščių šilelyje? Ypatingasis takas bei gražuolis bokštas vilioja žmones pasivaikščioti medžių viršūnėmis, o pakilus į 35 metrų aukštyje esančią apžvalgos aikštelę stebėti, kaip tarp miškų rangosi upė Šventoji. Link tako veda dar šviežumo nepraradęs asfaltuotas kelias, įrengta daugybė vietų autombiliams palikti, bokšto papėdėje yra kavinukė. Nekyla abejonių, jog ši vieta nuolat susilaukia daugybės lankytojų dėmesio. Smagu, kad jais pasirūpinama.

Medziu laju takas

Į apžvalgos bokštą patekti galima tik perėjus visą Lajų taką, įėjimas į kurį yra mokamas. Šios vietos darbo laikas ribotas, vasaromis čia būti galima nuo 9 iki 20 valandos.

Beje, Medžių lajų tako apžvalgos bokštas turi viso 129 laiptelius.

Medziu laju takas

Medziu laju tako bokstas
4 bokštas. Sartų ežero (Baršėnų).
33 m aukščio.
Vietos koordinatės: 55.841006, 25.838508
Adresas: Ščiūrių g., Baršėnai, Rokiškio r.
Dirba nuo 9 iki 22 val.

Privačios iniciatyvos ir lėšų dėka, nuostabaus grožio Sartų ežero papėdėje apžvalgos bokštas išdygo 2006 metais, kai tokius statinius į padanges kelti dar nebuvo madinga. Iš visų savo brolių šis, sakyčiau, labiausiai ekstremalus – galinga metalinė šerdis su, lyg gyvatė, aplink ją apsivijusiais siauručiais atvirais laiptais. Bijantiems aukščio 165 laipteliai į viršų gali tapti rimtu iššūkiu. Tačiau verta jį priimti ir įveikti, nes nuo apžvalgos aikštelės bokšto viršūnėje pamatysite kerinčius ežero tolius, į kuruos norisi ilgėliau pasidairyti. Beje, ar žinojote, kad Sartai yra ketvirtas pagal dydį Lietuvos ežeras? Jo kranto linija vingiuoja 80 km., ežere yra 7 salos, o antroje pagal dydį netgi buvo rastas 10-12 amžiaus laikų lobis.

Prie pat apžvalgos bokšto su automobiliu negalima privažiuoti. Jį palikti tenka nedidukėje aikštelėje prie vartų tvoros, juosančios bokšto teritoriją.

Sartu bokstas

Sartu bokstas

5 bokštas. Kirkilų.
30 m aukščio.
Vietos koordinatės: 56.248513, 24.690816
Adresas: Ežerėlių g., Kirkilai, Biržų r.

Apžvalgos bokštas unikalus savo išvaizda bei aplinka, kurioje rymo. Oficialiai įvardinama, kad bokštas savo forma panašus į kanoją ar grimzdančią valtį. Man jis – labiau į žemę nusileidęs mėnulis.

Kirkilų apžvalgos bokštas pastatytas labiausiai išskirtinio karstinio Kirkilų ežero pakrantėje ir tokio tipo ežerų nemačiusiam žmogui šis gamtos darinys tikrai palieka didelį įspūdį. Kirkilų ežeras yra susidaręs iš vandens prisipildžiusių ir apsijungusių ne mažiau kaip 30 skirtingo amžiaus ir dydžio smegduobių. 168 laipteliais užkopus į aukščiausiai esančią bokšto apžvalgos aikštelę bei pasigrožėjus mažais ežerėliais nuklotu kraštovaizdžiu, verta skirti dar šiek tiek laiko ir pasivaikščioti aplink, foto kameromis pagaudyti meniškų, arčiau esančiuose vandenyse atsispindinčio, bokšto vaizdų.

Šalia bokšto yra erdvi automobilių aikštelė, žmones džiugina maisto vagonėlis, galima nusipirkti kavos ir ledų.

Kirkilu bokstasKirkilu bokstasKirkilu bokstas
6 bokštas. Birštono.
45 m aukščio.
Vietos koordinatės: 54.603498, 24.012873
Šiuo metu dirba nuo 7 iki 22 val.
Įėjimas kol kas nemokamas.

Birštono apžvalgos bokštas – jauniausias iš visų aukštųjų savo brolių. Pats aukščiausias ir tvirčiausias. 300 laiptelių turintis. Stipriai iškylantis virš miško medžių, tad iš toli matomas. Ir dėl to dar labiau įspūdingas. Būnant jo papėdėje ir norit apžvelgti viršūnę, tenka stipriai galvą užversti. O nuo viršaus atsiveria Nemuno kilpų regioninio parko miškai bei gražus galingojo Nemuno vingis.

Birstono bokstas

Prie pat bokšto automobiliu privažiuoti negalima. Transporto priemonę galima palikti netoliese esančio restoranėlio „Seklytėlė“ aikštelėje. Nuo čia link bokšto nutiestas pėsčiųjų takelis. Kadangi bokštą lankėme sekmadienio vakarą, vietą automobiliui radome lengvai, tačiau ne tokiu vėlyvu laiku lankytojų būna žymiai gausiau. Iki bokšto galima ateiti ir automobilį palikus pačiame Birštone.

Nemuno kilpų bokštas
7 bokštas. Puvočių.
30 m aukščio.
Vietos koordinatės: 54.114123, 24.30929
Adresas: Puvočiai, Varėnos r.

Dzūkijos miškuose stūkstantis bokštas. Tiksliau – dar viena apžvalgos aikštelė, įrengta ant mobiliųjų telekomunikacijų anteninio bokšto. Laukiantis negausių savo lankytojų. O link jo buvimo vietos nenukreipia jokia nuoroda. Keletą paskutinių kilometrų bokšto link, vingiuotu miško keliuku judėjome pasikliaudami tik turimomis koordinatėmis ir navigacija. Nėra prie jo patogios aikštelės automobiliui palikti, o ir paskutiniai šimtas metrų – duobėta, žole apžėlusi miško bekelė. Kitaip tariant, bokštas stūkso visai laukinėje aplinkoje.

Puvočių bokštas

178 laipteliai ir mes jau viršuje. Akims Puvočių bokštas atveria bekraščius pušynų plotus. Į visas puses. Kadangi šis aukštaūgis yra paskutinis mūsų sudėliotame maršrute, pasiekėme jį saulės gaisrui jau laižant pušų viršūnes. Ore tvyrojo ir viską minkšta oranžine spalva dažė silpstantys vakaro saulės spinduliai. Mums tai buvo pirmas kartais, kai saulę užtarnauto poilsio palydėjome ne į jūrą, ne už kalno, o į miškus.

Puvočių bokštas

Puvočių bokštas

Štai toks mūsų ilgasis vienos dienos maršrutas per aukščiausius Lietuvos bokštus. Planas aplankyti visus septynis pavyko. Kviečiame ir jus maršrutą išbandyti. O jei gąsdina didelis skaičius kilometrų, kuriuos reikėtų įveikti, galima maršrutą skelti – vieną kartą apvažiuoti ir vaizdais pasigrožėti nuo pirmojo iki penktojo bokštų, išsimėčiusių Šiaurės ir Rytų Lietuvoje, o likusius du, pietinius, aplankyti kitą kartą.

O mes dabar naujų akštaūgių bokštų lauksime iškylant šalies vakaruose, arčiau jūros. Tų kraštų grožį irgi norisi pamatyti iš didelių aukštumų.

Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading