Arvydų-Bezdonių dvaras – lyg rožinis lėlių namelis

Į rožinį lėlių namelį panašus Arvydų-Bezdonių dvaras keliauninkus pasitinka jau iš toli modamas savo vieninteliu žaviu bokšteliu. Eklektiško stiliaus rūmai, su vyraujančiais klasicizmo elementais, belvederio tipo bokštu rymotarp medžių tylus ir galbūt su ilgesiu prisimena ne tokią jau ir blankią savo praeitį.

Arvydų Bezdonių dvaras

Dvarą apžiūrėjome nežinodami, kokias istorijas slepia jis pats ir jo aplinka. Tik grįžusi ir panaršiusi internete nemažai įdomybių apie jį radau. Štai keletas jų:

  • Manoma, kad 1415 m. dvarą aplankė didysis kunigaikštis Jogaila.

  • Pirmasis žinomas Arvydų dvaro šeimininkas buvo Vilniaus pilininkas ir Žygimanto Senojo karališkųjų statybų prižiūrėtojas – Ulrichas Hozijus. Šis žmogu prižiūrėjo Žemutinės pilies ir didžiųjų karališkųjų malūnų statybos darbus, vadovavo tilto per Nerį statybai. Taip pat tiesė pirmąjį Vilniaus vandentiekį.

  • Dabartinę išvaizdą pagrindinis dvaro pastatas įgavo patekęs į iš Vokietijos atvykusio pirklio Samuelio Goldšteino rankas. Jo laikais suklestėjo odos perdirbimo, klijų gamyklos, veikė vandens malūnas, 1902 m. dvaro teritorijoje pradėjo veikti elektrinė ir jos pastatuose buvo įrengtas elektrinis apšvietimas.

  • 1908 m. rugsėjo 26 d. dvaras buvo įžymiojo traukinio apiplėšimo, kuriam vadovo J. Pilsudskis liudininku. Jo metu buvo pasisavinta neregėtai didelė pinigų suma – 2,7 mln. rublių.

Ištikus sovietmečiui didingasis, daug iškilių žmonių matęs dvaras tapo Bezdonių kolūkio bendrabučiu su kino sale. Niekas pastato neberemontavo ir ilgainiui jis pradėjo nykti. Gerai, kad 2002 m. dvaras buvo privatizuotas ir restauruotas.

Arvydų-Bezdonių dvarą rasite netoli Bezdonių, vietos koordinatės 54.798593, 25.519452. Tiesa, norint patekti į dvaro vidų, reikia iš anksto susitarti su šeimininkais.

Arvydų Bezdonių dvaras Arvydų Bezdonių dvaras Arvydų Bezdonių dvaras Arvydų Bezdonių dvaras Arvydų Bezdonių dvaras

Informacija apie gražiausias lankytinas Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje. Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.