Maršrutai

(Ne)užmirštuolių beieškant

Terespolio dvaras

Aukštaitija nuo senų senovės buvo vienas iš didžiausių ir svarbių Lietuvos regionų. Čia vyko aktyvus ir įvairus gyvenimas, tad nieko stebėtino, kad regione savo valdas norėjo turėti šalies turtingieji. Aukštaitijos žemėse jie statėsi didesnius ar mažesnius dvarus, gyveno, prekiavo, ūkininkavo. Dalis šių dvarų dabar sutvarkyti ir prižiūrimi, vilioja turistus ir laukia svečių. Tačiau kviečiu jus į alternatyvią kelionę – pažinti ne prikeltuosius gražuolius, o atrasti (ne)užmirštuolius – labai skirtingus ir originalius išvaizda ir dydžiu, įvairios architektūros ir likimų dvarus. Jie sunkių metų vėtyti ir mėtyti išliko, tačiau kol kas likimas jiems nelėmė išvysti naują, gražesnį gyvenimą. Tačiau jie neturi būti pamiršti. Be to, keliaudami tarp objektų galėsite pasigrožėti nuostabiu, plačiais laukais link horizonto bėgančiu Kėdainių, Jonavos ir Ukmergės rajonų kraštovaizdžiu.

Maršrute – 5 dvarai + 1 papildomas ištvermingiausiems

Kilometražas tarp objektų apie 147 km, važiavimo laikas apie 2 val. 20 min.

DOTNUVOS DVARAS

Dotnuvos dvaras
Dotnuvos dvaras
Dotnuvos dvaras

Tvenkinių ir seno parko apsuptas Dotnuvos dvaras rymo Akademijos miestelyje. Labai gražiai atrodo nufotografuotas nuo priešingo tvenkinio kranto. Šiuo metu buvę dvaro rūmai, tarnauja kaip daugiabutis. Pastatas nėra apleistas, tačiau ir netviska naujumu.

Dotnuvos dvarvietė rašytiniuose šaltiniuose minima jau nuo 16 a. Sakoma, kad senais laikais čia buvusioje prabangioje rezidencijoje lankėsi caras Aleksandras I su žmona. Visgi rūmai, kuriuos pamatysite atvykę, pastatyti 19 a. antroje pusėje. Trijų aukštų stačiakampio formos eklektinis pastatas iš parko pusės turi nediduką priebutį vedantį prie šalia esančio tvenkinio. Įdomu tai, kad 1863 m. dvaras iš savininkų buvo konfiskuotas caro valdžios, vėliau parduotas varžytinėse ir nuo tų laikų nebepriklausė lietuviškų giminių atstovams. 1911 m. Rusijos valdžia čia įkūrė Žemės ūkio mokyklą, vėliau dvare buvo akademija ir institutas. Tai, kad rūmuose ilgą laiką šeimininkavo mokymo įstaigos, panašu, gelbėjo dvarą ir padėjo jam išlikti sveikam iki šių laikų.

Beje, Dotnuvos dvaro parkas laikomas vienu turtingiausių pagal savo dendrologinę vertę Lietuvoje, tačiau nėra labai nuoširdžiai prižiūrimas.

Dvaro vietos koordinatės – 55.39520, 23.855723 (Akademija, Kėdainių raj.).

TERESPOLIO DVARAS

Terespolio dvaras
Terespolio dvaras
Terespolio dvaras

Mažučiame Terespolio kaime, sulaukėjusio parko apsuptas rymo Terespolio dvaras. Nei labai didelis, nei labai mažas, savitos, moderno stiliaus architektūros. Daug informacijos apie jį internetuose nėra. Žinoma, kad 1909 m. dvaro rūmus pastatė turtinga Chrapovickių šeima. Dvare jie turėjo banką, kuriame vietiniai laikė pinigus. O aplink dvarą buvusį parką suformavo žinomas Rygos sodininkas. Dabar šis dvaras paverstas daugiabučiu. Padalintas į atskirus butus su atskirais savininkais laukia pastatas geresnių ir rūpestingesnių laikų. Galbūt ir sulauks.

Dvaro vietos koordinatės – 55.524713, 23.804369 (Terespolis, Kėdainių raj.).

VINCGALIO DVARAS

Vincgalio dvaras
Vincgalio dvaras
Vincgalio dvaras

Vincgalys – nedidukas kaimas centrinėje Kėdainių rajono dalyje, o jame yra išlikęs mažutis unikalus medinis dvarelis. Jis maršrute atsirado netikėtai ir neplanuotai – kelionės metu gavus rekomendaciją prieš tai minėtame Terespolio dvare. Vincgalio dvaras atrodo lyg būtų vaiko nupieštas su guašu – mėlynai dažytas su įmantriais baltos spalvos medžio raižiniais ant langinių ir namo skliautuose. Rašoma, kad šis dvaras kaimelyje atsirado 18 a. pabaigoje, vėliau buvo praplėstas, matyt, ir remontuotas. Džiugu, kad išliko iki šių dienų ir šiuo metu turi šeimininkus, kurie jį prižiūri.

Dvaro vietos koordinatės – 55.403146 23.926838 (Kėdainių raj.)

APYTALAUKIO DVARAS

Apytalaukio dvaras
Apytalaukio dvaras
Apytalaukio dvaras

Atvykus į Apytalaukį jus pasitiks ant kalniuko įsitaisę dideli, neorenesanso stiliaus rūmai. Simetriški, dailiais balkonėliais, gražiais lipdiniais išpuošti. Nors paskutinė gyva dvasia iš jų išsikraustė palyginus neseniai – 2007 metais, dabar šis pastatas yra visiškas užmirštuolis. Apleistas ir po truputį byrantis, tačiau dar nepraradęs savojo grožio.

Pirmieji rūmai čia atsirado 17 a. pradžioje dvarininko P. Šiukštos dėka. Vėliau pastatas ir teritorija priklausė kitoms garsioms Lietuvos giminėms – Karpiams, Tiškevičiams, Zabieloms. Per Antrąjį pasaulinį karą dalis rūmų buvo sugriauti, tačiau Sovietų laikais juos atstatė. Išlikti rūmams padėjo tai, kad juose kurį laiką buvo internatas, vėliau pensionatas. Internete galima rasti dvaro vidaus nuotraukų. Matosi puošnūs lipdiniai, kolonos. Laikas šiai puošybai buvo negailestingas – grožis buvo sunaikintas. Tiesa, buvo išsaugotas unikalus tuometinio dvaro baldų komplektas, kuris dabar eksponuojamas Kėdainių krašto muziejuje.

Dvaro vietos koordinatės – 55.33215, 24.02152 (Apytalaukio kaimas, Kėdainių raj.).

ŽEIMIŲ DVARAS

Žeimių dvaras
Žeimių dvaras
Žeimių dvaras

Žeimių dvarui pasisekė – nors jis nėra idealiai suremontuotas ir išgražintas, jau ne vienerius metus savininkai rūpinasi jo atkūrimu. Po truputį gražėja dvaro aplinka ir privačiomis bei ES lėšomis remontuojamas pats pastatas, čia vyksta edukaciniai, kultūriniai renginiai.

Šis dvaras yra vėlyvojo klasicizmo architektūros paminklas. Gražūs, aukštomis kolonomis papuošti rūmai, iš kiemo pusės turi įspūdingus, masyvius, į antro aukšto terasą vedančius laiptus.

Žeimių dvarvietė yra labai sena. Rašoma, kad Jogaila Žeimių dvarą užrašė Skirgailai dar 1387 m. Dabartinius rūmus 1676–1690 m. pastatė D. Medekša. 1780 m. dvaras atiteko Kosakovskiams. Dvarą nacionalizavus jame buvo įrengti butai, biblioteka, veikė žemės ūkio technikumas, buvo ir moksleivių bendrabutis. Tai, kad pastatas nuolat buvo naudojamas, neleido jam sunykti ir būti išplėštam.

Dvaro vietos koordinatės – 55.183053 24.23061 (Žeimiai, Jonavos raj.).

VAITKUŠKIO DVARO GRIUVĖSIAI

Vaitkuškio dvaras
Vaitkuškio dvaras
Vaitkuškio dvaras

Vaitkuškio dvaras užmirštuoliu tapo seniai. Po Antrojo pasaulinio karo jis dar stovėjo, tačiau dvarui nebuvo lemta sulaukti rūpestingų šeimininkų, jis buvo paliktas likimo valiai. Pastatas neatlaikė griaunančios žmonių ir laiko jėgos, tad dabar iš jo liko tik bokštas ir oranžerijos griuvėsiai. Visa kita dvaro dalis negrįžtamai dingo. Būnant vietoje tik iš bokšto didybės ir iš netoli jo padėtos senos dvaro nuotraukos tegali įsivaizduoti, koks jis didelis buvo.

Vaitkuškio dvaro rūmus, kurių griuvėsius dar galima pamatyti, pastatė (tiksliau perstatė tuomet buvusį pastatą) šių žemių savininkas grafas S. Kosakovskis pagal savo paties projektą įkvėptą Miramare rūmų, esančių Šiaurės Italijoje, pavyzdžio. Tai įvyko 1856–1862 m. Rūmai buvo neogotikinio stiliaus. Vaitkuškio dvaras ilgus dešimtmečius buvo šios garsios ir turtingos šeimos lizdu, čia buvo sukaupta vertinga giminės kolekcija, kurią sudarė 12 500 tomų knygų, paveikslai, senoviniai ginklai, indai ir senovės Egipto meno egzemplioriai.

Visgi, atėjo laikas, kai dvarą jaunosios giminės kartos apleido. Nuo 1914 m. dvarą buvo galima išsinuomoti, vėliau jame atsirado našlaičių prieglauda, o karo metais naciai čia įkūrė žydų getą. Pasibaigus karui, dvaras liko apleistas.

Dvaro vietos koordinatės – 55.209007, 24.799288 (Ukmergės raj.).

Žymos
Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading