Maršrutai

Vištyčio link

maršrutas

Kviečiu jus į nediduką pietvakarių Lietuvos gabaliuką, į Dzūkijos kampelį ir Suvalkijos kraštą. Šis maršrutas nuves jus beveik iki pat tos vietos, kur susiduria trijų valstybių sienos, o ežero pakrantėje galima rasti ženklų, draudžiančių ežere plaukti taip toli, kaip norisi, mat jei įsijausi, gali kitoje šalyje atsidurti. Greitkelių šiose vietose nerasite, o tik per kalnelius smagiai vingiuojančius, tai šen tai ten besisukančius kelius, dėl ko važiuoti ir vairuoti niekaip negali tapti nuobodu.

Maršrutą sudaro 6 lankytinos vietos.

Atstumas nuo pirmo iki paskutinio objekto apie 91 km, gryno važiavimo laikas – apie 1 val. 25 min.

AŠTRIOSIOS KIRSNOS DVARAS

Kirsnos dvaras

Aštriosios Kirsnos dvaras, o tiksliau, visa jo sodyba yra viena didžiausių Dzūkijoje. Ją sudaro net devyniolika pastatų ir didelis, gražiai sutvarkytas parkas. Dabartiniams savininkams dvaras priklauso jau dvidešimt metų. Ūkiniuose pastatuose yra žirgynas. Tik pagrindiniai neoklasicistinio stiliaus dviejų aukštų dvaro rūmai papuošti keturiomis kolonomis dar nesulaukė remonto. Einant takeliu nuo pagrindinių vartų, iš toli nematant detalių, pastatas gražiai baltuoja, tačiau priėjęs pamatai, jog jam verkiant reikia pagalbos. Nepaisant to, pasivaikščioti gražiai tvarkomame dvaro parke ir pasidairyti aplink tikrai smagu. Tuo labiau, kad parkas didelis, nupiltas kalvelėmis, išvagotas kanalais, kurie sujungia kelis tvenkinius.

Daugiau apie šį dvarą rašiau čia

Dvaro vietos koordinatės – 54.304275, 23.39163; Žvejų g. 11, Aštrioji Kirsna, Lazdijų r.

KALVARIJŲ SINAGOGŲ KOMPLEKSAS

Kalvarijos sinagogų kompleksas
Kalvarijos sinagogos

Mažučiame Kalvarijos miestelyje yra sinagogų kompleksas – unikali vieta, nes Lietuvoje daugiau niekur nėra iki mūsų dienų išlikusių, 200 metų senumo trijų sinagogų vienoje vietoje. Istorinę ir meninę vertę turintys pastatai šiuo metu laukia rekonstrukcijos ir remonto.

Kalvarijos sinagogų kompleksas susideda iš trijų istorinių pastatų: 18 a. statyta barokinio stiliaus, vadinamoji vasarinė sinagoga, 19 a. žieminė eklektinė sinagoga ir 20 a. statyta Talmudo mokykla, dar vadinama rabino namu. Žieminė sinagoga iš išorės jau yra sutvarkyta, tačiau vidus dar neremontuotas. Likusios dvi – bando išsilaikyti po sunkia, griaunančia metų našta. Išlikusios pirminės struktūros ir nepasikeitusių išorės formų barokinė akmenų ir plytų mūro sinagoga, pastatyta 1803-aisiais – viena vertingiausių Lietuvoje. Pastate yra išlikusi Toros ritinių laikymo vieta – aron kadešas.

Vietos koordinatės – 54.414448, 23.233162; Sodų g. 16, Kalvarija.

PILIAKALNIŲ PILIAKALNIS

Piliakalniu piliakalnis
Piliakalnių piliakalnis
Piliakalniu piliakalnis

Viename šone pievos glostomas, kitame – miškelio apglėbtas ir Aistos upelio skalaujamas Piliakalnių piliakalnis dabar rymo tyloje ir ramybėje, kurią sudrumsčia nebent atvykę triukšmingi turistai. Tuo tarpu prieš daugelį metų šioje vietoje vyko intensyvus judėjimas ir buvo žymiai triukšmingiau, mat Piliakalnių piliakalnis – tai buvusi 5 – 17 a. gyvenvietė ir pilis su priešpiliu.

Kasinėjimų metu tiek ant paties piliakalnio ir jo papėdėje šalia upelio buvo rasti kultūriniai sluoksniai su daug įvairių vertingų radinių. Pavyzdžiui, piliakalnio aikštelėje aptiktas iki 60 cm storio kultūrinis sluoksnis su pastatų liekanomis, akmenų grindiniais, židiniais, geležiniais peiliais, žalvarine apvalia skardine sege, žiedais, moliniais verpstukais, akmeniniu galąstuvu, keramika ir pan. O papilio kultūriniame sluoksnyje atkasti geležinis ietigalis, peilis, žalvarinė pasaginė segė, diržo grandis su apkaustu, įvairi keramika. Nuostabu, kad tiek daug senojo gyvenimo atributų po žeme išsilaikė. Visi radiniai saugomi Lietuvos Nacionaliniame muziejuje Vilniuje. Gal verta kada ir ten užsukti?

Pilikalnio vietos koordinatės – 54.465769, 23.04746; Aruodiškiai, Vilkaviškio r.

BARTNINKŲ BAŽNYČIOS GRIUVĖSIAI

Bartninkų bažnyčia
Bartninkų bažnyčios griuvėsiai
Bartninkų bažnyčia

Labai mažuose miesteliuose bažnyčios yra tie statiniai, kurie dažnai matosi iš toliausiai ir labiausiai atkreipia dėmesį dėl savo dydžio ir architektūros. Bartninkų miestelis – ne išimtis. Bažnyčią jis turi. Tačiau pastaroji ypatinga ne savo pakerinčia architektūra, o… gražiais ir net gal šiek tiek romantiškais griuvėsiais.

Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios griuvėsiai yra saugomi valstybės kaip kultūros paveldo objektas. Pati bažnyčia buvo pastatyta 1790 metais, o per Antrąjį pasaulinį karą, 1944 metais, smarkiai apgriauta. Būdami vietoje dabar matysite bažnyčios bokštelius, pagrindinį įėjimą, išlikusios apgriuvusios sienos, stogo jau, matyt, seniai nebėra.

Jei kas lankėsi prie griuvėsių prieš porą metų ir atvyktų prie bažnyčios dabar, pastebėtų gerus pokyčius – visai neseniai griuvėsiai buvo sutvarkyti, užkonservuoti. Ant bokštelių atsirado stogeliai, sienos buvo apsaugotos nuo iš viršaus ant jų krentančių ir mūrą ardančių kritulių. Kaip griuvėsiai atrodė anksčiau galite pažiūrėti šiame įraše BARTNINKŲ BAŽNYČIOS GRIUVĖSIAI.

Beje, Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje buvo pakrikštytas signataras Jonas Basanavičius. Tam paminėti ant bažnyčios sienos ir informacinė lentelė pakabinta.

Vietos koordinatės – 54.501721, 23.026685; J. Basanavičiaus g., Bartninkai, Vilkaviškio r.

VIŠTYČIO EŽERAS ir ŠILELIO pažintinis takas

Silelio pazintinis takas

Ar žinote, kad Vištytis yra didžiausias ir giliausias Suvalkijos ežeras bei vienas iš aukščiausiai esančių ežerų Lietuvoje? Giliausia jo vieta siekia penkiasdešimt keturis metrus. Sakoma, kad jis yra senesnis net už Baltijos jūrą. Ir manoma, kad pirmieji žmonės prie jo galėjo gyventi net prieš dešimt tūkstančių metų. Per Vištytį driekiasi Lietuvos ir Rusijos (Kaliningrado) siena. Mums priklauso mažesnė dalis ežero. O vos už trijų kilometrų nuo ežero yra Lietuvos, Rusijos ir Lenkijos valstybių sienų sankirta.

Vištyčio ežeras labai mėgstamas vietinių ir turistų. Pažintį su juo galite pradėti Vištyčio miestelyje, rymančiame pačioje ežero pakrantėje, ten rasite gražiai sutvarkytą pėsčiųjų taką.

O dar labiau ežerą apžiūrėti ir patirti padės šalia jo įrengtas Šilelio pažintinis takas. Takas turi dvi trasas – trumpą (2,4 km) ir ilgą (3,4 km). Rinkitės trasą atsižvelgdami, kiek turite laiko ir kokio dydžio yra noras pasivaikščioti. Takas jus ves minkštais miško takais tai priartėdamas prie ežero krantų, tai vėl nutoldamas. Daugiau informacijos apie taką ir jo nuotraukų rasite čia ŠILELIO PAŽINTINIS TAKAS.

Tako pradžios koordinatės – 54.40776, 22.763914.

DIDYSIS VIŠTYČIO AKMUO

Vistyvio akmuo

Šeštas pagal dydį riedulys Lietuvoje. Archeologijos ir gamtos paminklas. Masyvus riedulys dunkso įduboje prie pat kelio vedančio iš Vištyčio į Kybartus. Stovint prie kelio ir žiūrint į akmenį neatrodo jis labai didelis, tačiau nusileidus laiptais į daubelę, kurioje jis yra, riedulio dydis pasijaučia. Virš žemės esanti riedulio dalis yra 4,01 m. aukščio, jos ilgis – 7,1 m., plotis – 4,74 m., didžiausia horizontali apimtis – 16,86 m. Daugiau apie šį akmenį skaitykite DIDIEJI RIEDULIAI: ŠILALĖS KŪLIS IR VIŠTYČIO AKMUO.

Akmens vietos koordinatės – 54.470288, 22.705117; Nebūtkiemis, Vilkaviškio r.

Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading