Nedidukė Livonijos ordino pilis, manoma, pastatyta senosios žiemgalių pilies vietoje. Stovi ji Nemunėlio ir Mūšos upių santakoje, dabar rekonstruota ir daili. Vos dvidešimt kilometrų nuo Lietuvos sienos Bauskės pilis visada pakeliui keliaujantiems pro Panevėžį Rygos kryptimi. Verta stabtelėjimo ir apžiūrėjimo.
Bauskės pilis yra dviejų dalių – senosios ir naujosios, ką lengvai pastebėjau takeliu prisiartinusi prie statinio. Senoji dalis yra specialiai parakinių šaunamųjų ginklų naudojimui statyta Livonijos ordino pilis-tvirtovė, kuriai būdinga 15–17 amžių karinių statinių architektūra. Naujoji – vėliau papildomai pastatyta bastionais, apsauginėmis sienomis ir žemės pylimais įtvirtinta Kuržemės hercogų Ketlerių rezidencijos tipo pilis.
Senoji pilis pradėta statyti 1443 m., kai Vokiečių ordinas pradėjo stiprinti savo valstybės pietines sienas, mat pabūgo sustiprėjusios Lietuvos didžiosios kunigaikštystės. Pastatyta ant dolomito pagrindo, todėl pamatai buvo beveik neįgilinti. Tačiau šiuo metu pamatų apačia atsidūrė 2–5 m gylyje, mat tiek pakilo žemės lygis susiformavus kultūriniam sluoksniui. Statė pilį iš dolomito, lauko riedulių, degtų molio plytų. Išorinių pilies sienų storis siekė 2,5 m.
Internete radau su pilies statyba susijusią legendą. Visada smagu legendas skaityti, tad dalinuosi. Statant bokštą jis kelis kartus griuvo. Statytojai kreipėsi į žynį, kuris patarė į bošto sieną įmūryti ką nors gyvą, kas pirmasis ateis prie pilies. Tačiau, koks buvo statybininkų nustebimas, kai auštant pasigirdo žingsniai ir iš rūko išniro… paties statybos viršininko jaunutė žmona, atnešusi jam pusryčius. Laimė, kad prieš ją bėgo šunelis. Jis ir tapo pilies bokšto tvirtybės garantu. Sakoma, kad ir dabar tyliomis vasaros naktimis vis dar pasigirsta jo balsas.
Kai 1562 m. pilis tapo Vokiečių ordino centru, ji buvo praplėsta, pristatyta naujoji rezidencinė pilies dalis.
20 amžiaus antroje pusėje Bauskės pilį buvo nutarta atstatyti, nes ji yra vienintelė Latvijoje manierizmo epochos stiliaus pilis. Dabar pilyje yra muziejus.