Pasaulis

Latvija: Bauskės pilis

Bauskės pilis

Nedidukė Livonijos ordino pilis, manoma, pastatyta senosios žiemgalių pilies vietoje. Stovi ji Nemunėlio ir Mūšos upių santakoje, dabar rekonstruota ir daili. Vos dvidešimt kilometrų nuo Lietuvos sienos Bauskės pilis visada pakeliui keliaujantiems pro Panevėžį Rygos kryptimi. Verta stabtelėjimo ir apžiūrėjimo.

Bauskės pilis yra dviejų dalių – senosios ir naujosios, ką lengvai pastebėjau takeliu prisiartinusi prie statinio. Senoji dalis yra specialiai parakinių šaunamųjų ginklų naudojimui statyta Livonijos ordino pilis-tvirtovė, kuriai būdinga 15–17 amžių karinių statinių architektūra. Naujoji – vėliau papildomai pastatyta bastionais, apsauginėmis sienomis ir žemės pylimais įtvirtinta Kuržemės hercogų Ketlerių rezidencijos tipo pilis.

Bauskės pilis

Senoji pilis pradėta statyti 1443 m., kai Vokiečių ordinas pradėjo stiprinti savo valstybės pietines sienas, mat pabūgo sustiprėjusios Lietuvos didžiosios kunigaikštystės. Pastatyta ant dolomito pagrindo, todėl pamatai buvo beveik neįgilinti. Tačiau šiuo metu pamatų apačia atsidūrė 2–5 m gylyje, mat tiek pakilo žemės lygis susiformavus kultūriniam sluoksniui. Statė pilį iš dolomito, lauko riedulių, degtų molio plytų. Išorinių pilies sienų storis siekė 2,5 m.

Internete radau su pilies statyba susijusią legendą. Visada smagu legendas skaityti, tad dalinuosi. Statant bokštą jis kelis kartus griuvo. Statytojai kreipėsi į žynį, kuris patarė į bošto sieną įmūryti ką nors gyvą, kas pirmasis ateis prie pilies. Tačiau, koks buvo statybininkų nustebimas, kai auštant pasigirdo žingsniai ir iš rūko išniro… paties statybos viršininko jaunutė žmona, atnešusi jam pusryčius. Laimė, kad prieš ją bėgo šunelis. Jis ir tapo pilies bokšto tvirtybės garantu. Sakoma, kad ir dabar tyliomis vasaros naktimis vis dar pasigirsta jo balsas.

Kai 1562 m. pilis tapo Vokiečių ordino centru, ji buvo praplėsta, pristatyta naujoji rezidencinė pilies dalis.

20 amžiaus antroje pusėje Bauskės pilį buvo nutarta atstatyti, nes ji yra vienintelė Latvijoje manierizmo epochos stiliaus pilis. Dabar pilyje yra muziejus.

Žymos
Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading