Lankytini objektai

Didieji rieduliai: Šilalės Kūlis ir Vištyčio akmuo

Rieduliai

Šilalės kūlis ir Didysis Vištyčio akmuo yra penktas ir šeštas pagal dydį Lietuvos rieduliai. Abu juos senais laikais į šalį atitempė ir tirpdamas paliko ledynas. Nors jų gabaritai ne tokie galingi kaip jų brolių Barstyčiuose ar Anyksčiuose, tačiau vis tiek jie įspūdingi.

Šilalės kūlis

Šilalės kūlis

Ar žinote, kad kūlis žemaitiškai reiškia akmuo? O Šilalės kūlis yra penktas pagal dydį akmuo Lietuvoje. Nedidelio miškelio pakraštyje pūpso jis iš žemės atkastas ir stebina savo apimtimis, jo aukštis – 3,66 m, ilgis – 7,48 m, plotis – 5,48 m, o didžiausia horizontali apimtis siekia 18,33 m.

Šilalės kūlis

Aplink Šilalės kūlį augo senas ąžuolynas, iki 17 amžiaus čia veikė pagonių šventykla, o vos keletas žingsnių į šoną guli apeiginis akmuo su plokščiadugniu dubeniu. Dėl to Šilalės kūlis dabar yra paskelbtas saugoma kultūros vertybe ir mitologine vieta. Beje, nuo seno dar sklando legenda, kad po akmeniu vėjo sūnus miega.

Akmens vietos koordinatės – 56.154073, 21.56239; Šilalės kaimas, Skuodo r.

Didysis Vištyčio akmuo

Vištyčio akmuo

Šeštas pagal dydį riedulys Lietuvoje. Archeologijos ir gamtos paminklas. Masyvus riedulys dunkso įduboje prie pat kelio vedančio iš Vištyčio į Kybartus. Stovint prie kelio ir žiūrint į akmenį neatrodo jis labai didelis, tačiau nusileidus laiptais į daubelę, kurioje jis yra, riedulio dydis pasijaučia. Virš žemės esanti riedulio dalis yra 4,01 m. aukščio, jos ilgis – 7,1 m., plotis – 4,74 m., didžiausia horizontali apimtis – 16,86 m.

Vištyčio akmuo

Jei palipsite prie vieno akmens šono priglaustomis kopėčiomis, jo viršuje rasite įdubą, kurioje susirenka lietaus vanduo. Jos vadinamos „velnio ašaromis“ ir tikėta, kad gali išgydyti sergantįjį. Kalbama, kad senais laikais Vištyčio akmuo buvo maldų aukuru, o Vištyčio bažnyčios dokumentuose jis paminėtas dar 18 a. kaip Švenčiausios Trejybės akmuo. Vokiečiai per karą bandė akmenį susprogdinti, tačiau jiems nepavyko.

Vištyčio akmuo

Internetuose pavyko rasti legendą apie Vištyčio akmenį. Supykęs velnias norėjo sugriauti Vištyčio bažnyčią. Susirado tam didelį akmenį, benešant jį dvylikta valanda nakties atėjo, gaidys sugiedojo ir velniui teko akmenį mesti. Kad nesumaišytų su kitais akmenimis, velnias šį savo pėda pažymėjo, bet vėliau savo ketinimus pamiršo. Taip ir liko akmuo gulėti, kur pamestas. O iš tiesų Vištyčio riedulį mums atitempė prieš 12 tūkstančių metų nuo Skandinavijos slinkęs ledynas.

Akmens vietos koordinatės – 54.470288, 22.705117; Nebūtkiemis, Vilkaviškio r.

Apie didžiausią Lietuvos akmenį Barstyčiuose skaitykite MILŽINAS BARSTYČIŲ AKMUO.

Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading