Šilalės kūlis ir Didysis Vištyčio akmuo yra penktas ir šeštas pagal dydį Lietuvos rieduliai. Abu juos senais laikais į šalį atitempė ir tirpdamas paliko ledynas. Nors jų gabaritai ne tokie galingi kaip jų brolių Barstyčiuose ar Anyksčiuose, tačiau vis tiek jie įspūdingi.
Šilalės kūlis
Ar žinote, kad kūlis žemaitiškai reiškia akmuo? O Šilalės kūlis yra penktas pagal dydį akmuo Lietuvoje. Nedidelio miškelio pakraštyje pūpso jis iš žemės atkastas ir stebina savo apimtimis, jo aukštis – 3,66 m, ilgis – 7,48 m, plotis – 5,48 m, o didžiausia horizontali apimtis siekia 18,33 m.
Aplink Šilalės kūlį augo senas ąžuolynas, iki 17 amžiaus čia veikė pagonių šventykla, o vos keletas žingsnių į šoną guli apeiginis akmuo su plokščiadugniu dubeniu. Dėl to Šilalės kūlis dabar yra paskelbtas saugoma kultūros vertybe ir mitologine vieta. Beje, nuo seno dar sklando legenda, kad po akmeniu vėjo sūnus miega.
Akmens vietos koordinatės – 56.154073, 21.56239; Šilalės kaimas, Skuodo r.
Didysis Vištyčio akmuo
Šeštas pagal dydį riedulys Lietuvoje. Archeologijos ir gamtos paminklas. Masyvus riedulys dunkso įduboje prie pat kelio vedančio iš Vištyčio į Kybartus. Stovint prie kelio ir žiūrint į akmenį neatrodo jis labai didelis, tačiau nusileidus laiptais į daubelę, kurioje jis yra, riedulio dydis pasijaučia. Virš žemės esanti riedulio dalis yra 4,01 m. aukščio, jos ilgis – 7,1 m., plotis – 4,74 m., didžiausia horizontali apimtis – 16,86 m.
Jei palipsite prie vieno akmens šono priglaustomis kopėčiomis, jo viršuje rasite įdubą, kurioje susirenka lietaus vanduo. Jos vadinamos „velnio ašaromis“ ir tikėta, kad gali išgydyti sergantįjį. Kalbama, kad senais laikais Vištyčio akmuo buvo maldų aukuru, o Vištyčio bažnyčios dokumentuose jis paminėtas dar 18 a. kaip Švenčiausios Trejybės akmuo. Vokiečiai per karą bandė akmenį susprogdinti, tačiau jiems nepavyko.
Internetuose pavyko rasti legendą apie Vištyčio akmenį. Supykęs velnias norėjo sugriauti Vištyčio bažnyčią. Susirado tam didelį akmenį, benešant jį dvylikta valanda nakties atėjo, gaidys sugiedojo ir velniui teko akmenį mesti. Kad nesumaišytų su kitais akmenimis, velnias šį savo pėda pažymėjo, bet vėliau savo ketinimus pamiršo. Taip ir liko akmuo gulėti, kur pamestas. O iš tiesų Vištyčio riedulį mums atitempė prieš 12 tūkstančių metų nuo Skandinavijos slinkęs ledynas.
Akmens vietos koordinatės – 54.470288, 22.705117; Nebūtkiemis, Vilkaviškio r.
Apie didžiausią Lietuvos akmenį Barstyčiuose skaitykite MILŽINAS BARSTYČIŲ AKMUO.