Pėsčiųjų takai

Sirvėtos mitologinis takas

Sirvėtos mitologinis takas
happy juice

Beveik dvidešimt lietuvių menininkų sukurtų skulptūrų sutūpdytos žiediniame, vos ilgesniame nei kilometras take. Jei žygiuosite nusiteikę smalsiai, netruksite pasinerti į istorijas apie daugiau ar mažiau žinomus ir net negirdėtus mūsų protėvių tikėjimo dievus ir deives. O prieš save matysite skulptūrų formose įkūnytus jų atvaizdus. Tokius, kokius juos savo fantazijose pamatė skulptoriai.

Sirvėtos mitologinis takas prasideda Sirvėtos regioniniame parke, kaimelyje Šventa, prie Sirvėtos regioninio parko lankytojų centro. Vietos koordinatės 55,194223, 26,205318. Sirvėtos mitologiniame take esame buvę jau kelis kartus, automobilį visada palikdavau prie lankytojų centro. Kelias dievybių skulptūras jau pamatysite ten.

Sirvėtos mitologinis takas

Mitologinis takas yra žiedinis, o pirmoji skulptūra, kuri pasitinka pradedančius kelionę taku ir grįžtančius, vaizduoja sparnus išskleidusią pelėdą. Taip skulptorius pavaizdavo Velioną (Giltinę). Buvo tikima, kad pelėda yra jos pasirodymo pranašas. Papasakosiu plačiau dar apie kelias, labiausiai įsiminusias skulptūras.

Sirvėtos mitologinis takas

Dar neįėjus į mišką pasirodo keistas kūrinys – lyg vėzdas, lyg medis. Tai – Lazdona. Lazdona yra riešutų (lazdynų) deivė. Ji globojo lazdynus, kurie senais laikais žmonėms buvo svarbūs. Ypač tiems, kurie patys lazdynus augino. Be to, lazdynai, panašiai kaip ir šermukšniai turėjo ypatingą reikšmę: buvo tikima, kad su šių medžių lazdomis galima apsiginti nuo piktųjų dvasių.

Sirvėtos mitologinis takas

Ar žinote, kas yra Kelukis? Jį vaizduojanti skulptūra iš pirmo žvilgsnio pasirodo keista, nesupranti, kodėl ji tokia. Pasirodo, Kelukis yra mitinis keliautojų globėjas. Jį simbolizuoja akmenų krūvėlės kelių sankryžose. Būtent tokią auką – į krūvelę sudėtus akmenukus – turėdavo „paaukoti“ į kelią išsiruošęs žmogus tam, kad jo kelionė praeitų sklandžiai. Akmenukų krūveles ir šiais laikais galima rasti ant piliakalnių, kryžkelėse, kitose lankytinose vietose. Esu tokių mačiusi, tačiau nesu tikra, kad žmonės šiais laikais iš tiesų žino, ką taip sudėti akmenukai reiškia.

Sirvėtos mitologinis takas

Iš tolo pasimato Javinės skulptūra. Žmogaus pavidalo, iškiliu raštu išpuošta. Javinė – dievybė, kuri globojo javus, jų derlių. Šią skulptūrą skulptorius Arvydas Ališanka sukūrė išnagrinėjęs rugio struktūrą, prasilenkiantį grūdų pynės ritmą, kurį ir galima pamatyti žiūrint į akmeninę Javinę.

Sirvėtos mitologinis takas

Negali nepastebėti pakeliui užtinkamą didelį akmeninį šerną, tiksliau, jo galvą. Tai yra Kremata (Krukis) – mitinis kiaulių auginimo globėjas. Skulptorė Asta Vasiliauskaitė tarsi nori mums priminti, kad naminės kiaulės, kaip ir kiti naminiai gyvūnai, kilę iš savo laukinių protėvių.

Sirvėtos mitologinis takas

Apsuptas senų eglių rymo akmuo, kurio paviršiuje susiraitęs žaltys. Tai sveikatos, ligonių globėjo Aušlavio skulptūra. Jos kūrėjas Daumantas Kučas žaltį išskaptavo taip, kad po lietaus vanduo, nukritęs ant skulptūros, pamažu nuteka iškalto žalčio kontūru, o dalis jo pasilieka.

Sirvėtos mitologinis takas
Sirvėtos mitologinis takas
Sirvėtos mitologinis takas

Kylant taku į kalniuką dėmesį atkreipia didelė skulptūra vaizduojanti lyg ir zuikį, lyg ir vilką. Tai skulptorės Dalios Matulaitės sukurta Medeina (Žvėrūna) ir Zuikių, mažų miško žvėrelių dievybė. Žvėrūna – Miško žvėrių valdovė ir globėja, laukinės gamtos deivė. Ją dažnai įsivaizduodavo kaip merginą, lydimą vilkų, o kai kur buvo tikima, jog ji pati lakstydavo pasivertusi vilke. Buvo tikima, kad jei keliaujant medžioklėn į lauką išbėgdavo zuikis – žengti į mišką negalima.

Sirvėtos mitologinis takas
Sirvėtos mitologinis takas
Sirvėtos mitologinis takas

Keliaudami Mitologiniu taku taip pat radome skulptūras tokių dievų ir deivių kaip Žemyna, Upinis, Žemėpatis, Girinis, Gabija, Ežerinis. Šalia skulptūrų esančiuose informaciniuose stenduose yra dievų trumpi aprašymai, kuriuos įdomu buvo paskaityti. Tikrai ne visus dievus žinojom.

Sirvėtos mitologinis takas

Įdomus ir įtraukiantis yra Sirvėtos mitologinis takas. Nors vos ilgesnis nei kilometras, laiko jame, atidžiai skulptūras apžiūrėdami ir skaitydami visus aprašymus, galite nemažai praleisti. Smagu, kad keliaudamas taku ne tik pasivaikštai, tačiau ir prapleti savo akiratį. Visus smalsiuosius kviečiu užsukti.

Sirvėtos mitologinis takas
Sirvėtos mitologinis takas
Sirvėtos mitologinis takas
Sirvėtos mitologinis takas
Sirvėtos mitologinis takas
Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading