Patarimai

Mano batai buvo du

zygio batai

Arba kaip pasirinkti žygio batus

Šis įrašas galvoje man gimė su šeima keliaujant į Rygą. Tuokart išrūkome iš Lietuvos gamtos ir važiavome ieškoti nuotykių į didmiestį. Kojos patogiai rymojo ant autobuse joms skirtos specialios pakylos prie sėdynės. Dirstelėjau į jas ir supratau, kad į kelionę miestan išvažiavau apsiavusi savo žygio batais. Na taip, po miestą ketiname daug vaikščioti, kuo tai ne žygis? 🙂 Ir tada prisiminiau, kokiu atradimu žygio batai man tapo prieš keletą metų. Pradėjusi aktyviai keliauti po gamtą, įveikusi ne vieną kilometrą bekele, patyrusi lietaus ir purvynų, supratau, kad paprastų kedukų tokioms kelionėms nebepakanka. Reikėjo kažko patogaus kojoms, kad ilgiau nepavargtų, nebijančio purvo, tvirtesnio, kad užkibus už šakos, nesuplyštų ir kad nereikėtų padais skaičiuoti visų tako akmenukų bei šaknų. Ir tada mūsų gyvenime atsirado specialūs žygio batai, kuriais netrukus buvo apautos visos šeimos kojos.

zygio batai

Su šeima jau ne vienerius metus dėvim „Columbia“ batus. Ne vien dėl to, kad jie gražių ryškių spalvų. 😉 Savo kokybę ir kitas patogumo savybes šie batai man patvirtino, kai 2016-ųjų pavasarį dalyvavau pėsčiųjų žygyje pajūriu – per dieną įveikiau 50 kilometrų su vienais ir tais pačiais „Columbia“ žygio batais (neiškilo poreikis jų pasikeisti, nors atsarginius kuprinėje turėjau). Ir per visą kelionę jie nepritrynė man nei vienos pūslės. Patikėkite, žygio poilsio vietose mačiau dalyvius su vos ne delno dydžio pūslėmis ant kojų. Nežinau, kaip jie sugebėjo eiti toliau. Labai džiaugiuosi, kad manęs jų likimas neištiko, nes dar prieš žygį labiausiai bijojau ir mažiausiai norėjau būtent šio „malonumo“. 🙂

zygio batai

Tad jei pradedate aktyviai keliauti ir mąstote apie tinkamesnę iškyloms avalynę, skaitykite šį įrašą toliau. Pakalbinau Igną Valeiką, mūsų draugų Hiatus.lt, prekiaujančių „Columbia“ žygio batais, specialistą. Jis mielai pasidalino patarimais, kaip pasirinkti tinkamą avalynę mėgstantiems ilgas iškylas pėsčiomis. 🙂

Ar žygio batai skirstomi pagal paskirtį?

Žygio batai dažniausiai yra skirstomi į dvi dideles grupes – skirtus žygiams lyguma (angl. hiking shoes) ir  žygiams kalnuose (angl. trekking shoes).

Kaip nuspręsti, reikia žygio batų ar ne, gal užtektų ir paprastų kedukų pasivaikščiojimams?

Kiekvieni batai turi savo paskirtį ir funkcionalumą. Viskas priklauso nuo keliavimo, žygio tipo. Jei planuojate ramiai ir lengvai vaikštinėti po miestą ir grožėtis architektūra, tikrai gali pakakti ir patogesnių, kojai tinkančių sportinio tipo batelių. Tačiau rimtesnėms kelionėms (ketinate nueiti ne vieną dešimtį kilometrų ar vaikščioti kalnuotomis vietovėmis) verta rinktis žygio batus, kurie apsaugo kojų padus ir pirštus, leidžia joms ilgiau nepavargti, tvirčiau jaustis ant slidžių, nelygių paviršių.

Į kokius techninius žygio batų parametrus reikėtų atsižvelgti juos renkantis?

Žygio batai būna su aulu ir be aulo. Batai su aulu papildomai apsaugo čiurną. Tokia apsauga gali būti reikalinga ir naudinga daug, ilgai keliaujant įkalnėmis ir nuokalnėmis. Tačiau su aukštesniu aulu galima jaustis nepatogiai ir kai kuriems žmonėms netgi trina. Tad jeigu jūsų didesnė dalis kelionių vyks horizontaliais paviršiais, patogiau būtų batai be aulų.

Batų pado protektorius turėtų atitikti dangą, kuria ketinate keliauti ir jo efektyvumas neturėtų mažėti dėl temperatūrų kaitos. Keliaujant lygumomis, patogiausias būtų padas, kuris yra nei per plonas, kad jaustųsi kiekvienas grunto akmenukas, nei per storas ir kietas, sunkiai besilankstantis, kaip kalnų batų, nes tada gali nutirpti pėda. Gilesnis pado protektorius naudojamas tam, kad avalynė geriau sukibtų su danga. Tuo tarpu plačiai pade išdėstytas protektorius lengviau atstumia purvą.

Neperšlampami batai dažniausiai yra padengiami specialia, nuo drėgmės ir vandens juos saugančia, tačiau kvėpuojančia membrana. Visgi, ši membrana nėra tiek laidi orui ir karštomis vasaros dienomis kojos batuose gali kaisti. Tad kelionėms karštomis dienomis vertėtų rinktis kvėpuojančius, atviresnius, daugiau ertmių turinčius žygio batus.

Šiais laikais žygio batai dažnai gaminami iš poliesterio, neilono ir vadinamosios „sintetinės odos“. Sintetiniai audiniai yra lengvesni, greičiau išdžiūsta, lengviau valomi ir dažniausiai būna pigesni.

zygio batai

Kaip išsirinkti sau tinkamiausius, kokiais kriterijais vadovautis, jei norisi ne vien tik grožio, tačiau ir patogumo?

Iš pradžių nuspręskite, kam batus pirksite – kelionėms lygumomis, trumpiems ar ilgiems žygiams į kalnus, keliausite dažniau bekele ar lygiais keliais.

Batų rinktis atvykite dienos pabaigoje,  nes būtent tada pėdos būna maksimalaus dydžio. Žygio batus geriau pirkite pusės ar visu dydžiu didesnius, nes daug vaikštant koja tinsta ir jei batai bus kaip tik, intensyviai pavaikščiojus, jie gali pradėti trinti.

Batus matuokitės su kojinėmis, kurias visada dėvite (tačiau pasistenkite, kad jos būtų tokio storumo, kokias naudosite kelionių metu). Taip greičiau pajusite ir suprasite, kiek patogūs yra jums nauji batai. Primenu, kad žygiams rekomenduotina naudoti specialias, sportavimui ar aktyviam vaikščiojimui skirtas kojines. Tokios kojinės savo sudėtyje dažniausiai turi minimalų kiekį medvilnės, tad greitai išgarina besikaupiančią drėgmę,  turi specialius paminkštinimus, kurių dėka sunkiau prisitrina pūslės,  yra specialiai suformuotos taip, kad gerai priglustų prie pėdos, nenuslystų ir nesusiraukšlėtų.

Ir kas dar svarbu, į ilgą ir sudėtingą žygį niekada neimkite ką tik nusipirktų naujų batų, prieš tai būtinai juos bent šiek tiek pranešiokite.

zygio batai

Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading