Maršrutai

Kelionė į Žemaitijos Šveicariją

Plateliu jachtklubas

Penkios lankytinos vietos, kurios pritrauks jūsų dėmesį ilgesniam laikui ir leis patirti Platelių ežero apylinkių, dėl savo grožio vadinamų Žemaitijos Šveicarija, puikumą – štai ką siūlau šiame kelionės automobiliu maršrute. Įveikę jį, atmintyje ir fotoaparatuose turėsite įamžinę daugybę nuostabių vaizdų ir būsite daug visko sužinoję. Maršruto objektai išdėstyti tokia tvarka, kad patogu juos būtų lankyti vieną po kito.

Mes šį maršrutą pradėjome nuo pajūrio ir Plungės pusės, tad prie pirmo lankytino objekto mus nuvedė keliai Nr. 164 bei Nr. 3202.

  1. Beržoro Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčia

Beržoro kaimas yra apie 2 km į pietus nuo Platelių miestelio. Keliaudami į Platelius šį kaimą ketinome pravažiuoti kaip eilinį pakeliui esantį. Tačiau akimis užkabintas medinės Beržoro kaimo bažnyčios vaizdas privertė išsukti iš kelio ir sustojus ją patyrinėti. Iš pirmo žvilgsnio matėsi, kad tai labai sena bažnyčia. Šventoriuje stovinti masyvi, taip pat medinė, varpinė su priengiu, gražiai sutvarkytos kapinės ir teritorijoje tvyranti ankstyvo šilto vasaros ryto ramybė – bendras šio sakralinio komplekso vaizdas ir aura traukte traukė. Visada tikėjau, kad kuo senesnės tokios vietos, tuo stipresnė jų energija, kurią, rodos, net fiziškai gali pajusti. 🙂

Berzoro baznycia

Beržoro bažnyčia pastatyta 1746 m. ir yra vienas seniausių medinių sakralinės architektūros pastatų Lietuvoje. Šventovės architektūrą, interjerą kūrė vietiniai amatininkai ir menininkai, o jos sienojai suręsti nenaudojant pjūklo, eglinius rąstus apdirbant tik kirviu. Varpinėje kabo du varpai, vienas iš kurių nulietas 1844 m. Vokietijoje.

Berzoro baznycia

  1. Platelių ir Beržoro apylinkių (Siberijos) apžvalgos bokšas

Toliau keliaujant mūsų maršrutu, tarp Beržoro kaimo ir Platelių, ant Cidabro (Būgno) kalno, 165,7 m virš jūros lygio, yra Platelių ir Beržoro apylinkių (Siberijos) apžvalgos bokštas.

Siberijos apzvalgos bokstas

Labai patiko eiti iki šio bokšto. Nuo kelio automobiliams iki bokšto – net pusės kilometro nėra, tačiau tuos kelis šimtus metrų spėjome paeiti ir per mišką, ir žiogų čirpimo pilną pievą, tada mediniu taku per pelkę (mistiškai ir paslaptingai ji man atrodė ir eilinį kartą džiaugiausi, kad medinis takas man po kojomis, o ne dvokiantis murzinas pelkės vanduo :)) bei stačiais laiptais į Sidabro kalną ir štai prieš mus – apžvalgos bokštas. Lietuvoje turime daug įspūdingesnių ir aukštesnių bokštų, tačiau būtent nuo šio (jis yra 15 metrų aukščio) galima apžiūrėti Platelių apylinkių panoramą.

Siberijos apzvalgos bokstas

Žvalgėmės į Platelių ir Beržoro ežerus, Siberijos pelkę – vieną vertingiausių pelkių Žemaitijos nacionaliniame parke, Beržoro kaimą, pietinę Platelių miestelio dalį, Liepijų mišką. Vienu žodžiu – gražu. 🙂

Siberijos apzvalgos bokstas

Nuo apžvalgos bokšto iki Platelių – jau ranka paduoti.

  1. PLATELIAI

Plateliai yra nedidukas, jau daugiau nei 550 metų menantis Žemaitijos mietelis, įsikūręs vakariniame Platelių ežero krante.  Pirmasis objektas, kurį aptikome įvažiavę į miestelį – Platelių dvaro sodyba.

Sodyboje dvaro rūmų nerasite. Rūmai buvo mediniai ir per antrąjį pasaulinį karą, deja, jie sudegė. Sodybos teritorijoje likę tik dvaro rūmų pamatai, dabar apaugę žole ir nykstantys. Stovėdami prie jų bandėme įsivaizduoti buvusių rūmų dydį ir aukštį.

Plateliu dvaro griuvesiai

Nors dvaro rūmų jau ir nebėra, tačiau teritorijoje yra išlikę kai kurie sodybos (XVII a. 2-oji pusės) pastatai – daržovių rūsys, jauja, oficina, arklidės, svirnas. 2012 metais dvaro svirnas bei arklidės buvo rekonstruotos ir juose įrengtos šiuolaikiškos ekspozicijos. Svirne veikia gamtos, dvaro istorijos, senovės, etnografijos ekspozicijos; arklidėje yra Užgavėnių muziejus.

Plateliu dvaras

Dvaro sodybą supa didelis parkas, kuriame yra 3 gamtos paminklai, iš kurių žymiausias – Raganos uosis, didžiausias uosis Lietuvoje (kamieno apimtis 7,2 m, aukštis 32 m). Prieš beveik 10 metų audra nulaužė medžio centrinį kamieną dėl ko jis dabar šiek tiek keistokai atrodo. 🙂

Plateliu dvaro sodyba

Tiesa, kam įdomi dvaro istorija, lašelis jos: Platelių dvaras ilgą laiką priklausė Oginskiams. XVIII a. pab. Platelių miestelis kartu su dvaru atiteko privačion prancūzų grafų de Šuazelių – Gufjė giminės nuosavybėn ir priklausė jai iki 1940 m.

Palikę dvaro sodybą ir važiuodami link Platelių centro sustojome prie kito objekto. Tai Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus  bažnyčia. Daugiau nei 270 metų senumo, medinė, aptverta tvora, kieme – taip pat medinė varpinė, kuri buvo pastatyta 1899 metais.

Plateliu baznycia

Ir ne veltui pasirodė, kad ji panaši į ką tik lankytą Beržoro bažnyčią. Manoma, kad abi jos statytos tų pačių meistrų, yra beveik to paties amžiaus ir tokio pat – kryžminio – plano. Metams bėgant, Platelių bažnyčia buvo ne kartą atnaujinama, remontuojama, tačiau pirminė jos išvaizda iki mūsų laikų pasikeitė palyginti nedaug.

Plateliu baznycia

Kadangi bažnyčia buvo atidaryta – žvilgtelėjome vidun. Jei keliaudami šiuo maršrutu turėsite galimybę, būtinai užsukite į bažnyčią, nes kaip kitokia jos išorė, taip kitoks ir jos vidus. Ir tas kitoniškumas (teigiama prasme, žinoma) ypač pasijaučia prie didžiųjų miestų didžiųjų bažnyčių interjerų pripratusioms akims.

  1. Platelių ežero apžvalgos aikštelė

Ar žinote, kad Platelių ežeras yra giliausias ir didžiausias Žemaitijos ežeras? Jo bendras plotas – 1 200 ha, o gylis – 48,5 m. Ežere yra 7 legendomis apipintos salos, jos paskelbtos gamtos paveldo objektais. Iš Platelių ežero apžvalgos aikštelės atsiveria jo panorama: matyti 3 iš 7 ežere esančių salų: Pilies, Veršių, Pliksalė bei Šventorkalnio pusiasalis. Vaizdas tikrai kerintis, stovėjome ir ilgai juo gėrėjomės. Šalia mūsų, pievelėje, atsisukęs į ežero panoramą, mankštą darė jaunas vyrukas. Ne mums vieniems vaizdas patiko. 🙂

Plateliu ezero apzvalgos aikstele

Beje, kalno, ant kurio įrengta apžvalgos aikštelė, papėdėje yra Platelių jachtklubas. Rekomenduoju nusileisti ir iki jo. Jachtklube yra kavinė, kur galima pailsėti, užkąsti, išgerti kavos, pasigrožėti vaizdais į ežerą, prieplaukoje ant bangų linguojančiomis jachtomis ir laiveliais.

Plateliu ezeras

Tiesa, kad būtų lengviau rasti apžvalgos aikštelę – nuorodą į ją yra automobilių stovėjimo aikštelėje Plateliuose, Ežero g. 35A.

  1. Šeirės pažintinis pėsčiųjų takas

Seires pazintinis takas

Šis pažintinis takas – paskutinis mūsų maršruto taškas. Platelių ežero pakrante bei šalia jo augančiu mišku besidriekiantis Šeirės pažintinis pėsčiųjų takas sužavėjo savo gamtine įvairove bei nuostabiais vaizdais į ežerą. Nors jo ilgis daugiau nei 4 kilometrai, ėjimas šiuo taku buvo smagus ir visiškai neprailgo. Daugiau apie mūsų kelionę šiuo taku skaitykite tinklaraščio įraše „ĮVAIRUS IR ROMANTIŠKAS ŠEIRĖS PAŽINTINIS TAKAS”.

Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading