Lankytini objektai

Keturis šimtmečius atlaikęs gražuolis Tytuvėnų vienuolynas

Šiandien buvusio Tytuvėnų bernardinų vienuolyno ir Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčios ansamblis yra vienas vertingiausių sakralinės architektūros ansamblių Lietuvoje ir visoje Šiaurės Rytų Europoje. Keliaudama po Žemaitiją, buvau pasižymėjusi jį kaip vieną iš objektų, kurį reikėtų aplankyti, tačiau iš anksto nepasidomėjusi, koks jis, nieko labai nesitikėjau. Tai, ką pamatėme, pranoko visus mano įsivaizdavimus ir lūkesčius.

Vienuolyno bei bažnyčios ansamblį rasti labai paprasta. Jis stūkso pačiame Tytuvėnų miestelio centre. Jei kam reikia tiksliau – Maironio g. 2A. Šalia vienuolyno yra automobilių stovėjimo aikštelė, tad jokių sunkumų dėl automobilio kilti neturėtų.

Tytuvenu vienuolynas

Ansamblį sudaro vienas šalia kito išsidėstę bažnyčia, šventorius su Kristaus laiptų koplyčia, dviaukščio vienuolyno mūras ir šiam ansambliui priklausantys ūkinės paskirties pastatai. Visas vienuolyno ir bažnyčios kompleksas yra puikiai sutvarkyti. O uždaras šventoriaus kiemelis dvelkia ypatinga aura. Buvo visai nesunku įsivaizduoti, kaip koridoriais-galerijomis prieš kelis šimtus metų čia susikaupę ir tylūs vaikščiojo vienuoliai. 🙂 Prisipažinsiu, kad šis kompleksas mane sužavėjo ir paliko didelį labai gerą įspūdį. Taip nutiko ne dėl to, jog kažko panašaus niekada nesu mačiusi. Iš tiesų, vaikščiodama po vienuolyno teritoriją, aš pasijutau lyg būčiau iš Lietuvos persikėlusi į pietinę Europą – Ispaniją, Italiją, kur panašių (aišku didesnių ir prabangesnių) kompleksų teko matyti ne vieną. Pasirodo, kažką panašiai gražaus ir ypatingo mes turime ir Lietuvoje. Nereikia net į užsienį keliauti. 🙂

Tytuvenu vienuolynas

Apie Tytuvėnų vienuolyną ir bažnyčią, jų istoriją internete yra daug informacijos, kurią galima susirasti ir paskaityti, tad čia pateiksiu tik kelis, mano nuomone, pačius svarbiausius dalykus, kuriuos įdomu (su)žinoti prieš apsilankant objekte:

  • 1614 m. gegužės 1 d. tuometinis Tytuvėnų savininkas Andriejus Valavičius Tryškiuose surašė bernardinų vienuoliams skirtą aktą dėl ketinimo remti vienuolyno Tytuvėnuose statybą. Statyboms, numatytoms keleriems metams, buvo skirta 10 tūkst. auksinų suma, o statybų pagalbininkais turėjo rūpintis patys vienuoliai.
  • Pirmieji vienuoliai bernardinai atvyko dar 1614 m., tačiau sutartis dėl vienuolyno statybos buvo sudaryta tik 1619 m. sausio mėnesį.
  • Bažnyčios ir vienuolyno statyba bei vidaus įrangos darbai nuo kertinio akmens įmūrijimo iki pašventinimo Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės titulu 1635 m. lapkričio 1 d. užtruko 17 metų. Per tą laikotarpį pastatyta seniausia ansamblio dalis – bažnyčia ir prie pietinio šventovės šono prišlietas vienuolyno pastatas, sudarantis uždarą keturkampį kiemelį – kluatrą. Rytinėje bernardinų valdų pusėje sumūrytas dviaukštis svirnas ir vienaaukštis namas samdiniams. Ansamblio šiaurės rytų pusėje pastatyti mūriniai tvartai, arklidės, daržinės, paukštidės, bravoras, medinė pirtis. Pietų pusėje, prie tuomet buvusio tvenkinio, pastatytas nedidelis malūnas vienuolių poreikiams tenkinti.
  • XVIII a. septintajame–devintajame dešimtmetyje priešais bažnyčią pristatytas šventorius su procesijų koridoriumi. Šventoriaus centre iškilo Kristaus laiptų koplyčia su Nukryžiuotojo Jėzaus Kristaus altoriumi. Uždaro šventoriaus kiemo tvoroje 1771–1780 m. įrengta Kryžiaus kelio stočių galerija. 25 tapytose ir 14 gipsinėse horeljefinėse kompozicijose vaizduojama Kristaus suėmimo, nuteisimo mirti ir nukryžiavimo istorija. Kiekvienos kompozicijos apačioje ir ant kiekvienos iš 28 Kristaus laiptų koplyčios pakopos po įmūrytu gaubtu buvo žiupsnelis iš Jeruzalės pargabentos šventosios žemės. Geriau išsilaikiusiose kompozicijose dar ir šiandien galima pamatyti ornamentuotas įdubas su relikvijomis Virš pagrindinių į galerijos kiemą vedančių vartų sienoje buvo nutapyta įsivaizduota Jeruzalės miesto panorama.
  • XVIII a. pabaigoje–XIX a. pradžioje pastačius dar keletą naujų ūkinių ir pagalbinių pastatų, susiformavo galutinis vienuolyno teritorijos apstatymo vaizdas.
  • Rusų valdžiai apkaltinus vienuolius parama 1863 m. sukilėliams, 1864 m. vienuolyną įsakyta panaikinti, bažnyčią uždaryti. Parapijiečių ir žemaičių vyskupo Motiejaus Valančiaus pastangomis bažnyčią pavyko išsaugoti, bet vienuolynas buvo uždarytas.
  • 1961–1973 m. ansamblis buvo remontuojamas ir restauruojamas.

 

Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading