Lankytini objektai

Kurtuvėnų dvaro sodyba

Kurtuvenu dvaro svirnas

Įspūdingų gabaritų medinis senovinis svirnas karštą dieną metė didelį šešėlį ir teikė atgaivą sukaitusioms mūsų, keliauninkų, galvoms (buvome ką tik įveikę netoli esantį Juodlės pažintinį taką). Sutūpę ant plačių statinio laiptų akimis apžvelgėme erdvų Kurtuvėnų dvaro sodybos kiemą. Nors žinojome, kad rūmų čia jau seniai nebėra, į dvaro teritoriją atkeliavome savomis akimis pamatyti unikalaus svirno. Šiaulių rajone, Kurtuvėnų mestelio pakraštyje esančioje to paties pavadinimo dvaro sodyboje šis svirnas yra vertingiausias pastatas, registruotas kaip Lietuvos kultūros, medinio archiektūros paveldo vertybė. Jis yra vienas didžiausių ir seniausių svirnų šalyje.

Kurtuvenu dvaro svirnas

Savo kelionių po Lietuvą metu esame matę įvairių svirnų, tačiau tokio didelio dar nebuvo tekę lankyti. Dviejų aukštų su palėpe (ir net stoglangiais), barokinių formų, su dviejų pakopų stogu pastatas buvo pastatytas 18 a. pabaigoje. Šis statinys savu laiku buvo naudojamas ne tik ūkio reikmėms – dvarininkas Jokūbas Nagurskis svirne buvo įkūręs teatrą. Čia rengti baudžiauninkų vaidinimai, vyko puotos su daugybe svečių. Svirnas buvo naudojamas ir bausmėms vykdyti – jame buvo ratas su dešimčia rykščių. Sukant ratą rykštės kirsdavo į prasižengusiojo nugarą. Svirnas išgyveno abu pasaulinius karus, gaisrus, patrankų apšaudymus. Tačiau neatlaikė gaisro 2001 metais, kuris jį visą sunaikino. Dabartinė svirno versija pagal turėtą gausią vaizdinę medžiagą pastatyta 2006.

Kurtuvenu dvaro svirnas

Kurtuvenu dvaro svirnas

Kurtuvenu dvaro sodyba

Kurtuvenu dvaro svirnas

Dabar Kurtuvėnų svirnas naudojamas bendruomenės ir krašto kultūros reikmėms.

Ištyrinėję svirną, apžvelgėme ir dvaro sodybos teritoriją.

Senųjų Kurtuvėnų dvaro rūmų vietoje likusi tik baltai nudažyta rūmų terasa su atkurta Pliaterių epochos baliustrada. Šioje teritorijoje pirmieji dvaro pastatai atsirado 15-16 amžiuje. 1887 m. Kurtuvėnų dvarą nupirko Pliateriai, kurie nugriovė tuo metu ten buvusius medinius Nagurskių šeimos rūmus ir jų vietoje ėmė statyti mūrinius. Stipriai nukentėję per pirmąjį pasaulinį karą, po antrojo jie jau buvo virtę griuvėsiais.

Kurtuvenu dvaro sodyba

Šalia buvusių rūmų vietą žyminčios terasos radome ir išlikusią ofisiną. Sodyboje ji atsirado 19 ir 20 amžių sandūroje ir buvo skirta tarnams gyventi, svečiams apnakvyndinti. Dabar čia įsikūrusi Kurtuvėnų regioninio parko direkcija.

Viename sodybos gale užtikome ir atstatytą mažutį sodininko namelį.  Dvaro gyvavimo laikais čia būta tokio didelio vaismedžių sodo, kad net sodininko pareigybė buvo reikalinga. Dabar šalia jo įrengtas kempingas turistams.

Kurtuvenu dvaro sodyba

Kurtuvėnų dvaro sodybos teritoriją pagyvina čia esančios veikiančios arklidės su daugybe žirgų. Tą karštą vidudienį visi žirgai ilsėjosi viduje. 

Kurtuvenu dvaro sodyba

Kurtuvenu dvaro sodyba

Jei apsilankysite Kurtuvėnų dvaro sodyboje, išbandykite ir netoli esantį gamtine įvairove džiuginantį Juodlės pažintinį taką bei apžiūrėkite ypatinguosius Svilės šaltinius.

Trakai

Diana Gedeikytė-Jakutienė

Esu Diana - kelionių po Lietuvą (ir ne tik) tinklaraščio www.checkinlithuania.com autorė. Tinklaraštį kuriu jau aštuonerius metus ir jis pilnas mano rekomendacijų, kur keliauti ir ką įdomaus pamatyti Lietuvoje bei pasaulyje. Rašau apie tai, ką pati atrandu, savo akimis pamatau ir man patinka. Kurdama tinklaraštį ir dalindamasi jame savo atradimais labai tikiuosi kelionėms įkvėpti ir kitus, noriu, kad kuo daugiau žmonių gyventų aktyviai ir pažintų savo kraštą, pamatytų, kokia graži yra Lietuva ir koks įdomus visas pasaulis.

www.checkinlithuania.com nugula ir mano sukurti maršrutai, skirti keliavimui po Lietuvą automobiliu.

Po mūsų šalį ir užsienyje keliauju ne tik keturiais ratais, pasaulį tyrinėju ir žygiuodama. Tad tinklaraštyje rasite ir mano žygių istorijų.

Prenumeruokite naujienlaiškį

Informacija apie gražiausias Lietuvos vietas - jūsų pašto dėžutėje.

Palikite savo el. pašto adresą ir pirmieji sužinosite, ką naujo ir įdomaus mes atradome ir siūlome aplankyti.

Loading